Prekinite nadležno škrtanje z zobmi

6. 11. 2010
Deli

Jutranji glavobol ali boleča napetost v čeljusti in tilniku sta tipična simptoma za nočno škrtanje z zobmi. Pri tem na zob deluje tudi do 150 kilogramov sile, sčasoma pa se to pokaže na obrabljeni sklenini. Nastanejo razpoke, zob pa se lahko tudi prelomi. Na žalost ti 'škrtači' sploh ne zaznajo svojih nočnih aktivnosti. Nanje postane pozoren šele zobozdravnik, ki opazi poškodbe zobovja.

Najboljša pomoč: naučite se sproščanja

Pri težavah s čeljustjo so se za zelo dobre izkazale posebne vaje – zategnjene mišice se sprostijo, oslabljeno mišičevje pa se okrepi. Pomagajo tudi zdravljenje s toploto in nežne masaže.

Vzroki so večinoma psihični

Vzroki za škrtanje, medicinsko bruksizem, so večinoma psihične narave. Krivi so stres in preobremenitve. Pacienti ponoči redno 'žvečijo' svoje težave. Kolikor prej obiščete zdravnika, toliko bolje bo. Zobozdravnik naprej preveri ugriz, da tako izključi mehanske težave. Lahko prilagodi previsoke krone, vsadke ali mostičke. Posebna plastična opornica lahko ponoči ščiti vaše zobe.

Če pa so zobje zaradi škrtanja že močno poškodovani, jih je treba popraviti. Na dolgi rok se namreč zaradi pritiska spremeni tudi ugriz, kar vpliva tudi na premikanje čeljusti.

Vse to pa ne odpravi vzrokov škrtanja. Pri odpravljanju stresa pomagajo sprostitvene tehnike, kot sta avtogeni trening in meditacija. Če boste znova spali sproščeno, gotovo ne boste škrtali z zobmi.

Učinkovita zaščita za zobe

Posebno opornico vam na podlagi ugriza izdela zobozdravnik. Dokler pacienti ne prepoznajo vzroka za škrtanje in ga ne odpravijo, pomaga posebna plastična opornica. Zobozdravnik jo naredi na podlagi vašega ugriza, nosite pa jo ponoči. Opornica ščiti zobe pred drgnjenjem in razbremeni čeljust.

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ