I. D. | 27. 7. 2022, 11:30

Se odpravljate na dopust? Pozor, sredi morja tiči nevarnost, ki ubije vse, kar priplava mimo

Profimedia

Ogromni podvodni bazeni povzročijo takojšnjo paralizo, najdemo jih le na treh koncih sveta. Tudi v Sredozemlju?

V Rdečem morju so našli ekstremno življenjsko okolje, ki bi lahko ubilo tri muhe na en mah, oziroma dalo odgovor na tri vprašanja: kako so nastali oceani, kje se skriva zunajzemeljsko življenje in katere sestavine zdravijo raka.

OceanX/zajem zaslona

Velika območja izjemno slane vode v Rdečem morju so odkrili raziskovalci univerze v Miamiju. Gre za velike vodne pasti, iz katerih nič in nihče ne pride živ. Življenje obstaja na robovih teh podmorskih jezer, a če se nesrečno bitje poda pod njegovo gladino, ga slanica v trenutku konzervira.

Globokomorski slani bazeni nastajajo le v Mehiškem zalivu, Sredozemskem in Rdečem morju.

Kakor se že grozno sliši, v teh redkih bazenih je najverjetneje spravljenih za tisočletja informacij o podnebnih spremembah na tem območju, morda bi lahko osvetlile celo nastanek življenja na Zemlji.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by OceanX (@oceanx)

Bazeni slanice so izjemno slana jezera, ki nastanejo na morskem dnu. Ker je slanica veliko težja od okoliške vode, se ne zmeša z morjem okrog sebe. Spada med najekstremnejša življenjska okolja na vsem planetu, v njih ni kisika, koncentracija soli je smrtonosna. V njih živijo ekstremofilni mikrobi, ki bi lahko razložili, kako se na Zemlji ali drugih planetih, bogatih z vodo, razvije življenje.

Do nedavnega je veljalo, da so takšni pojavi vsaj 25 kilometrov oddaljeni od kopnega, a zadnjega so našli v zalivu Aqaba, le 2 kilometra od obale.

Novoodkrito jezero slanice leži 1,77 kilometra pod gladino Rdečega morja, leta 2020 ga je našlo plovilo OceanXplorer organizacije OceanX. Čeprav v njem nič ne preživi, je v okolici zelo veliko živali glede na druge dele dna na tej globini. Cele preproge mikrobov namreč gostijo bogate oaze življenja.

Ker je tako blizu obale, se je slana morska voda mešala z odtekajočo vodo s kopnega. Vzorec dna se je dejansko izkazal za pravi tisočletni arhiv cunamijev, poplav in potresov - poplave zaradi obsežnih padavin so se dogajale na 25 let, cunamiji so se pojavljali približno enkrat na stoletje.

Veliko si obetajo tudi od tamkajšnjih mikrobov, saj so globokomorski organizmi iz slanih bazenov človeštvo že v preteklosti obdarili z molekulami s protibakterijskim in protirakavim delovanjem. Ker so pogoji podobni, kot so bili na zelo mladi Zemlji, bi nam lahko ti bazeni tudi pokazali, kje iskati življenje na drugih vodnatih planetih.

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ