Zanimiva dejstva o človeškem telesu: Pljuča

24. 2. 2014
Deli
Zanimiva dejstva o človeškem telesu: Pljuča (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Pretekli teden smo začeli pri glavi. Danes nadaljujemo s pljuči.

1. Struktura

Pljuča so sestavljena iz dveh kril, ki pa niso identične velikosti – krilo na levi strani je manjše od desnega. Zakaj? Srce je praviloma na sredini prsnega koša, vendar se večji del nahaja na levi strani, kar zmanjša prostor za pljuča. Vsako krilo tehta približno 1,1 kg, celotna pljuča pa 2,3 kg.

2. Pljuča se razširijo, zrak vstopi

Diafragma je mišica, ki se nahaja tik pod pljuči. Ko se diafragma stisne, povzroči, da se pljuča razširijo, kar omogoči vstop zraka. Če ta mišica ne deluje dobro, le s težavo dihate.

3. Kisik vstopi, ogljikov dioksid izstopi

Več vej povezuje usta z notranjostjo pljuč. Sapnik je široka veja, ki jo lahko otipate na požiralniku. Ta se deli na osnovne bronhije, ki se nato še kar nekajkrat delijo na majhne veje, t.i. bronhiole.

V pljučih obstaja okoli 30.000 bronhiol! Če bi jih položili eno za drugo, bi skupaj merile kar 2.500 km!

Na koncu vseh teh majhnih vej so vrečke, ki se imenujejo alveole. Te se z vsakim vdihom povečajo in zmanjšajo ter vsebujejo veliko krvnih žil, preko katerih kisik vstopi v kri, nepotrebno stvari pa jo zapustijo (npr. ogljikov dioksid).

4. Stopnja dihanja

Ženske in otroci dihajo hitreje kot moški. Otrok vdihne 40-50-krat na minuto. Odrasel človek v mirovanju vdihne 14-16-krat na minuto, med treningom pa 60-krat. Vsakih 24 ur naredimo približno 11.000 vdihov.

Približno 1 liter zraka vedno ostane v pljučih, ne glede na to, kako zelo se ga trudimo izdihniti.

5. Diha lahko tudi eno samo krilo

Veliko ljudi diha le skozi eno nosnico (sedaj preverjate, kajne?). Preživimo lahko tudi z enim samim krilom pljuč. To sicer omeji fizične sposobnosti, vendar človek zaradi tega ne umre.

Zanimivost: nosnice drugače občutijo vonj – običajno so vonji prijetnejši za desno nosnico.

6. Ko kihnete, zaprete oči

Zelo težko je kihniti z odprtimi očmi (pa ja niste tudi tega ravnokar preverili?). Gre za obrambni mehanizem, saj kihanje lahko doseže hitrost do 160 km/h.

7. Vloga pri govorjenju

Pljuča so zelo pomembna za govorjenje. Na vrhu sapnika je grlo. Grlo je sestavljeno iz glasilk, dveh »vozljev«, ki se odpirata in zapirata ter s tem omogočata ustvarjanje visokih in nizkih zvokov. Količina zraka, ki jo potisnemo skozi glasilke, lahko spremeni višino zvoka, kakor tudi dimenzije zvoka.

8. Obramba

Celice v pljučih proizvajajo sluz. Na sluz se lepijo prah, umazanija in bakterije, ki jih vdihujemo, zato sluz predstavlja prvo obrambno črto telesa zoper bakterije, ki v telo vstopajo prek zraka.

Človek v povprečju v svojem življenju vdihne kar 19 kg prahu.

9. Lebdenje

Pljuča so edini organ, ki lahko plava na vodi. So tudi največji organ in edini organ, ki je v stiku z zunanjostjo.

10 Površina

Skupna površina pljuč pri odraslih meri približno 70 kvadratnih metrov – kar je enako eni strani teniškega igrišča.

Nasvet

S tekom se pljuča razstrupljajo šestkrat hitreje. Povečana količina kisika v pljučih le-ta naredi močnejša in pospeši absorpcijo kisika.

Tek prav tako poveča delež rdečih krvničk, ki prenašajo kisik v krvi.

Pridružite se nam na tekaškem dogodku brez primere.

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek