Dihanje – temelj vsake vadbe

14. 4. 2011
Deli
Dihanje – temelj vsake vadbe

Čeprav nam na dihanje ni treba misliti, saj to delamo avtomatično, je dihanje lahko NAPAČNO. Odkrivamo, zakaj je je pravilna tehnika dihanja pomembna in kako pomembna je vključitev dihanja v vadbeni program.

Cilj vsakega strokovnega inštruktorja je izboljšanje zdravja, kakovosti življenja in telesnih posebnosti. Značilnost holističnega pristopa – slednji je eden izmed najkvalitetnejših pristopov k človeškemu organizmu – je, da na telo vadečega ne gleda izolirano, temveč celostno.

Samo pomislite. Ko jeste najljubšo hrano, pri tem nikoli ne sodelujejo le mišice, ki v roki držijo vilico in nosijo hrano proti ustom, temveč skupek mišičnih skupin. Lahko bi rekli, da pri procesu hranjenja sodeluje celoten organizem. Čeprav so organi samostojni, delujejo povezano drug z drugim. Za čim boljše funkcioniranje organizma se je treba posvetiti vsem njegovim delom.

Eden od pomembnejših delov človeškega organizma oziroma njegovih procesov je dihanje.

Za preživetje je dihanje ključnega pomena. V povprečju vdihnemo med 12- in 15-krat v minuti. Veste, kolikokrat je to dnevno? Okoli 20.000-krat. Vsak dan, ogromno mesecev, veliko let …

Dihanje je za naše telo aktivnost visoke prioritete. Če pride do neprijetne situacije, je telo sposobno žrtvovati vse ostale funkcije, da bi lahko nadaljevalo proces dihanja in nas tako ohranjalo pri življenju.

Za izboljšanje zdravstenega in telesnega stanja je dihanje najbolje začeti vaditi.

Čeprav nam nanj ni treba misliti, ker to delamo avtomatsko, je dihanje lahko tudi napačno.

Napačen princip dihanja pa je lahko mnogo bolj resen, kot se zdi na prvi pogled. Glede na dostopne podatke naj bi pri 75 % vseh bolezni lahko iskali vzrok tudi v napačnem dihanju.

Pri vsakem vdihu in izdihu sodeluje skupek mišic, od njih je najpomembnejša mišica diafragma. Poleg vitalne in osnovne funkcije dihanje vpliva na naš organizem tudi na druge načine, tudi pri tem ima glavno vlogo diafragma. Slednja je povezana s srcem, z vsakim gibom diafragme se skrči tudi srce.

Tudi notranji organi občutijo učinke gibanja diafragme. Ko se ta aktivira, se poveča volumen v prsni votlini, medtem ko se v trebušni votlini manjša – s tem procesom diafragma masira notranje organe. Dihanje z diafragmo tudi pospeši peristaltiko črevesja. Pravilno dihanje vpliva tudi na bolečine v spodnjem delu hrbta.

Ko vidimo, kako pomembno je pravilno dihanje za naš organizem, nam je popolnoma jasno, da bi moralo biti dihanje temelj vsake telesne vadbe.

Kako je videti pravilno dihanje?

Oziroma na kakšen način ugotoviti, ali je vaše dihanje optimalno in pravilno?

1.

Bosi in z golim zgornjim delom telesa se postavite pred ogledalo. Vdihnite večjo količino zraka kot običajno ter v ogledalu opazujte premikanje ram in prsnega dela.

Če te ostajajo v isti ravnini, dihate pravilno. Če pa se rame dvignejo in pomaknejo naprej, je motorični vidik vašega dihanja napačen. Takšen princip dihanja telo sčasoma pripelje v napeto stanje in stres.

Tudi slaba telesna drža vpliva na kakovost dihanja.

2.

Da bi bil proces dihanja čim bolj pravilen, mora zrak v telo skozi nosnici, in ne skozi usta. Z vdihom skozi nos se zrak v nosni votlini očisti bakterij in nečistoč.

Ste vedeli, da nosnici čez dan nista enako prehodni? Znana je povezanost med prepustnostjo nosnice in aktivnostjo možganov. Če je leva nosnica bolj prehodna, je bolj aktivna desna stran možganov in obratno. Zdaj veste, zakaj ste v določenem delu dneva nagnjeni bolj k logičnemu razmišljanju, drugi del dneva pa ste veliko bolj kreativni …

Dihalne vaje ne zahtevajo posebne predpriprave. Izvajate jih lahko povsod in v vsakem položaju. Niti veliko časa vam ne bodo vzele. So zelo koristne, rezultati so hitro vidni.

Če si želite kvalitetnih sprememb, je vključitev pravilnega dihanja v vaš vadbeni program zelo pomembna.