Zakaj je lahko vadba v vročini manj učinkovita, kot si mislite?

3. 8. 2017
Deli
Zakaj je lahko vadba v vročini manj učinkovita, kot si mislite? (foto: Profimedia)
Profimedia

Vsak, ki se je v poletnih dneh odpravil na vadbo, ve, da gibanje v vročini lahko slabo vpliva na počutje in vas spremeni v prepoteno, smrdljivo cunjo. Poleg tega je lahko takšen trening manj učinkovit kot tisti v ohlajeni telovadnici.

To so potrdili raziskovalci z univerze Nebraska v Omahi, ki so prišli do odkritja, da je gibanje v vročini čisto drugačen izziv. Lahko namreč vpliva na celice v mišicah in poslabša vaš športni nastop. Ko boste torej poleti hoteli uživati v naravi, poskrbite, da bo ozračje že dovolj ohlajeno.

To je le ena od mnogih raziskav, ki se dogajajo na univerzi, natančneje na oddelku za zdravje in kineziologijo. Raziskovalci se ukvarjajo predvsem z vprašanjem, kako trening v različnih vremenskih razmerah vpliva na mišice, pojasnjuje direktor laboratorija dr. Drustin Slivka. Še posebej se osredotočajo na mitohondrije - generatorje energije v celicah. Zakaj so pomembni? Nepravilno delovanje mitohondrijev ima pomembno vlogo pri povzročanju debelosti, sladkorni bolezni, staranju in nekaterih drugih boleznih. S študijo so hoteli potrditi, kakšna je optimalna temperatura za vadbo, s čimer bi preprečili motnjo mitohondrijev in zmanjšali tveganje za razvoj omenjenih bolezni ter simptomov.

V enem izmed eksperimentov, pri katerem je sodelovalo 36 prostovoljcev, so raziskovalci od vsakega udeleženca vzeli mišično tkivo prej in tri do štiri ure po tem, ko so končali kolesarjenje v klimatsko nadzorovanem prostoru. Temperature so se gibale od 32 stopinj do “udobnih” 20 in mrzlih 7. Raziskovalci so opazovali odziv tkiva glede na različne temperature in do sedaj ugotovili (raziskava je še v teku), da so se udeleženci bolje odrezali v hladnem ozračju kot v toplem. "Preučevane osebe so se v hladnem okolju počutile precej dobro. Nekaterim izmed njih je bilo prvih nekaj minut neprijetno, ko so nadaljevali z vadbo, pa so se hitro ogreli," pojasnjuje dr. Slivka. Po sedanjih ugotovitvah se zdi, da vročina ni imela niti enega pozitivnega učinka na rezultate udeležencev. Odziv je bil zelo negativen, skoraj enako bi namreč bilo, če sploh ne bi telovadili. To je lahko posledica vlažnosti v zraku, ki povzroči pregrevanje telesa, saj znoj ne izhlapi tako hitro kot bi sicer. Posledično se ne shladimo dovolj in izgubimo motivacijo za gibanje.  

Če boste vadbo v najbolj vročih dneh prestavili v domačo telovadnico, vam bodo v pomoč te vaje:

Preberite tudi:

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"