Vpliv ogrevanja na športno učinkovitost

Vpliv ogrevanja na športno učinkovitost (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Večina športnikov se zaveda pomena ogrevanja pred vadbo ali športnim nastopom. Z njim naj bi izboljšali športno učinkovitost in se izognili poškodbam. Kljub temu večini še ni povsem jasno, kako izvesti ogrevanje, da bi od njega imeli kar največ koristi.

K nejasnostim so prispevale tudi raziskave, katerih rezultati so pokazali, da statično raztezanje, ki je del ogrevanja, ponuja veliko manj, kot si lahko predstavljamo. Nekateri pred aktivnostjo statično raztezanje celo odsvetujejo, saj menijo, da naj bi se zmanjšala medmišična koordinacija in s tem celo povečala možnost poškodb.

Ob iskanju boljših rešitev so zato raziskovalci med drugim preučili tudi prednosti ogrevanja, ki vključuje dinamične vaje.

V eni izmed študij so poskušali ugotoviti vpliv treh različnih protokolov ogrevanja na vertikalni odriv in odriv v daljino.

Pri iskanju pravega odgovora je sodelovalo 16 športnic, ki so sledile sledečim protokolom:

  • nizka do zmerna intenzivnost kolesarjenja, ki ji sledijo štiri vaje statičnega raztezanja spodnjih ekstremitet (vse štiri vaje so izvedene v treh serijah in zadržane za 20 sekund);
  • 12 od zmerno do visoko intenzivnih dinamičnih vaj;
  • enako kot v prejšnjem primeru, vendar še z dodano obtežitvijo (obtežilni jopič, ki je predstavljal 10 % telesne teže) za zadnje štiri vaje.

Športnice so bile testirane v naključnem vrstnem redu v treh nezaporednih dneh. Vsako testiranje je vključevalo enega izmed protokolov ogrevanja pred meritvijo odriva.

Rezultati so pokazali večji vpliv ogrevanja, ki je vključeval dinamične vaje. V primerjavi z ogrevanjem, ki je vsebovalo kolesarjenje in statične vaje, se je vertikalni odriv izboljšal za približno 5 %. Poleg tega, da sta bila oba dinamična protokola uspešnejša tako pri vertikalnem odrivu kot odrivu v daljino, se je izkazalo, da je dinamično ogrevanje z obtežitvijo še nekoliko bolj učinkovito, saj je statistično značilno izboljšalo odriv v daljino.

Če si ogledamo rezultate, napisane v enakem vrstnem redu, kot si sledijo protokoli ogrevanja, je tako dolžina skokov v povprečju znašala 177,2 cm, 182,2 cm in 186,8 cm.

Iz tega lahko zaključimo, da ogrevanje, ki vključuje dinamične vaje, prispeva več k športni učinkovitosti oziroma k boljšemu odrivu. Glede na rezultate je poleg tega priporočljiva tudi uporaba obtežilnega jopiča pri nekaterih vajah.

O še eni izmed podobnih raziskav, ki je dobila skoraj enake rezultate, si lahko preberete na soar.wichita.edu.

Dalibor Todorović, profesor športe vzgoje

Viri:

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"