Samec in kuhinja

25. 4. 2002
Deli

Kuharske osnove, ki jih mora poznati prav vsak samski moški.

Če še vedno živite kot povprečen študentski samec in se večinoma prehranjujete v restavracijah s hitro hrano, doma pa si občasno zmorete pripraviti le jajca na oko in neslane špagete, je skrajni čas, da preidete na višjo stopnjo samskega življenja. Založite si kuhinjo in hladilnik z nekaj osnovnimi pripomočki ter sestavinami in začeli boste ustvarjati mojstrovine, za katere vam bo hvaležen tako vaš želodec kot vaše nove oboževalke.

Vaja dela mojstra

Vsekakor upam, da se boste dobro znašli v svoji novi vlogi in ne boste več ženske pomoči potrebni samci, temveč samosvoji gurmani, ki radi kdaj pa kdaj tudi kaj dobrega skuhajo. Ker vam bo pri učenju nujno potrebna pomoč kuharskih knjig, vam za začetek priporočam naslednje, ki so do samcev prijazne:

1. Sabine Saelzer, Sebastian Dickhaut: Osnovna kuharija (odlična knjiga za sodobne, mlade kuharske začetnike);

2. Jill Dupleix: Take 3 (vsak recept je sestavljen zgolj iz treh osnovnih sestavin, kar je posebej primerno za pretežno prazne samske hladilnike);

3. Ivan Ilešič - klasika, ki jo boste verjetno našli le še v maminih starih zalogah - nekoliko zaostaja za našim časom, vendar kljub temu ponuja vse osnovne recepte za pristne slovenske jedce; Od tod naprej ste omejeni le še s svojo domišljijo.

Telečji medaljoni z brandyjevo kremno omako

Kot zapriseženi žurerji moramo poskrbeti, da tudi v recepte vtaknemo šilce žganega. Sam za brandy uporabljam nam najbolj poznani Stock. Seveda ga uporabite le za kulinarične namene. Hik!

Sestavine (za 2 osebi):

6 telečjih medaljonov (v zares izjemnem primeru pomanjkanja medaljonov lahko vzamete 2 goveji pljučni pečenki)

30 dag masla

1 strok česna

1 žlica brandyja

2 žlici sladke smetane (tudi s kislo sem že poskusil in rezultati so bili dobri)

1 žlica dijonske gorčice (po želji)

Telečje medaljone naj vam nareže mesar - debeli morajo biti vsaj 2 cm. Doma najprej zelo, zelo močno segrejte maslo in nanj položite medaljone. Na vsaki strani jih popecite za eno minuto, nato ponev za dve minuti odstavite z ognja, da si medaljoni malce odpočijejo in pridejo do sape. Potem jih pecite še šest minut (lahko manj, če dobro prenašate kri) in jih med tem večkrat obrnite.

Zrezke vzemite iz ponve (pokrijte jih, da se ne ohladijo) in v ponev dajte narezan česen, ga na hitro popražite, po želji dodajte gorčico, dolijte brandy ter na koncu še smetano. Premešajte, počakajte, da se malce pokuha in zgosti, in omaka je nared. Medaljone postrezite, prelijte jih z nekaj omake in ugriznite. Za prilogo svetujem mlad krompirček in brokole ali šparglje, odvisno od sezone.

Spominjam se prvega dne svojega samskega življenja. Odselil sem se od doma, kjer mi je mama nenehno pripravljala slastna kosila (katera mama jih pa ne? ), in prva stvar, ki sem jo spoznal, je bila skrb zbujajoča. Ne znam kuhati.

Ne znam si pripraviti spodobnega kosila in vse moje kulinarično znanje je bilo zapisano na embalaži zamrznjene hrane. Po začetnih »jedeh«, kot so polenta s parmezanom, zamrznjene ribje palčke in pice, sem spoznal, da je treba nekaj drastično spremeniti.

Telefonsko številko dostavljavca že pripravljene hrane sem zagnal v smeti in se urno podal v nakup svoje prve kuharske knjige. Hitro sem ugotovil, da priprava dobre hrane ne zahteva spretnosti možganskega kirurga in da je treba poznali le nekaj osnovnih kuharskih tehnik ter obvladati nekaj osnovnih receptov, da se ti razvije ljubezen do kuhanja in prehranjevanja.

Čeprav se po dveh letih intenzivne kuharije lahko pohvalim s hvalevrednimi recepti in z orgazmičnimi vzkliki zadovoljstva svoje drage, ki kar ne more prehvaliti mojega novega hobija, se zavedam, da je tam zunaj še vedno veliko lačnih, zbeganih in podhranjenih samskih moških, ki iščejo nekoga, da bi jim podal roko rešitve. V želji, da bi tudi vi nekoč z veseljem pripravljali hrano in kuhali, vam polagam na srce nekaj osnovnih nasvetov in receptov, ki vam bodo omogočili nadaljnji razvoj v pravega kuharja.

Založite si kuhinjo z osnovnimi sestavinami

Če sta v vaši kuhinji še vedno edini začimbi sol in poper, v hladilniku pa samevajo zgolj steklenica kečapa, tuba majoneze, mleko, ki mu je potekel rok trajanja, in ostanki špagetov, je skrajni čas, da si pred vsakršnim poskusom kuhe pripravite ustrezne temelje. Čeprav se na prvi pogled zdi, da je za pripravo dobrih in okusnih jedi treba imeti nešteto začimb ter ničkoliko različnih sestavin, je resnica povsem drugačna.

Tudi z malo, toda pravimi sestavinami, ki jih imamo ves čas na zalogi, lahko pripravimo okusne jedi. Pri izbiri različnih sestavin si zapomnite naslednje. Če želite pripravljati dobro hrano, vedno izbirajte le kakovostne sestavine. Olivno olje naj bo ekstra deviško (v Italiji dobite zelo kakovostnega že za okoli 1000 SIT, kar je enako kot tri velika piva - zatorej naj se vam ne zdi cena previsoka), vino pa naj bo vsaj kakovostno, če vam je že žal denarja za vrhunsko.

Poleg prej navedenih sestavin potrebujete še mleko, sir, jajca, kapre, inčune, paradižnik v konzervi in konzervo tunine. Med začimbami so nujni sol, poper v mlinčku, origano, bazilika, peteršilj in curry. Druge začimbe lahko kupujete kasneje po potrebi, kot vam bodo zapovedovali vaši novi recepti.

Počasi se bo tako vaša kolekcija večala, dokler si ne boste nabrali optimalne zaloge začimb. Če imate poleg vsega v sebi še malce vrtnarske žilice, si lahko na tržnici kupite posamezne začimbe, sveže posajene v lončkih, ter jih ob pridnem zalivanju obirate kar doma (priporočam predvsem baziliko in pe-teršilj). Zelenjava, kot so paradižnik, kumare, solata, čebula, česen, bučke in krompir, je nepogrešljiva in vam bo kot priloga popestrila marsikatero jed. V omari imejte vedno vsaj dve vrsti testenin, riž in sojino omako. Tako, osnove imate, sedaj se lahko začnemo sploh resno pogovarjati.

Piščančje prsi z jogurtno-curryjevo omako v paninih

Sestavine (za 2 osebi):

1 piščančje prsi brez kosti

1 žlica curryja

3 dl jogurta

2 paradižnika

1 kumara

1 večja mlada čebulica

4 panini (pri nas imenovani italijansko pecivo - če teh ni, jih lahko nadomestite s polnozrnatimi bombicami)

1 žlica olivnega olja.

Po opravljenem nakupu se najprej spravite nad piščančje prsi. Kot strokovnjaku za prsi vseh oblik in velikosti vam tudi igra s piščančjimi prsmi ne bi smela povzročati hujših preglavic.

Prsi prepolovite in jih razrežite počez, tako da dobite štiri tanke zrezke. Vsakega od njih narežite na tanke trakove, te pa še na majhne koščke v obliki njokov. S

edaj pride v igro curry. Čeprav bodo kuhinja in vaši prsti še nekaj ur smrdeli kot geto v New Delhiju, je jed tako okusna, da se splača nadaljevati. Po kosih prsi potresite z veliko žlico curryja in ga vtrite v meso s krožnimi masažnimi gibi.

V olivnem olju, ki naj se segreje toliko, da bo meso ob dotiku spremenilo barvo, ga sprva na močnem ognju popecite. Ko ne vidite več surovega mesa in se meso na videz že malce zažge, zmanjšajte ogenj in ob občasnem mešanju pecite še približno 15 minut.

Medtem narežite čebulico. Ko so prsi lepo pečene in zapečene, jih v veliki skledi združite s čebulo in z jogurtom ter po potrebi še malce potresite s curryjem. Dobro premešajte. Sedaj pošljite vso druščino v skledi spat v hladilnik za najmanj tri ure, najbolje čez noč. Ko se boste odločili jed postreči, narežite paradižnik in kumaro na majhne koščke in jih servirajte poleg prsi. Vsak gost naj si s prsti v paninih oziroma bombicah izdolbe votlinico in jo nadeva z mariniranimi prsmi, s koščki paradižnika in kumare.

Po želji si lahko dolijete po vrhu še malce jogurta. Oboroženi s številnimi prtički zagrizite v svojo mojstrovino in uživajte v polnem okusu. Idealno tudi za piknik.

Izbira loncev, ponev in kuhinjskega pribora

Za težke prve korake si vsekakor izberite srednje široko in globoko teflonsko ponev, na katero se jedi ne prijemajo. Ta vas bo obvarovala pred začetniškimi prežgankami ter močno olajšala pomivanje posode (opozorilo: čeprav težko spreminjamo stare navade, nikoli ne praskajte teflonske površine s kovinskim priborom). Za tiste, ki se bodo že na začetku odločili za bolj eksotične jedi, pa je seveda nepogrešljiv tudi vok.

Poleg tega potrebujete majhne, srednje in velike kuhinjske lonce, posodo za pečico in osnovni kuhinjski pribor (odpirač za konzerve, sekalno desko, nože, vilice, žlice, krožnike, strgalnik, lupilnik). Čeprav vem, da večino teh pripomočkov že uporabljate, vas lahko potolažim, da vam morebitno barvno in vizualno neusklajenost pribora na začetku skoraj vsi oprostijo (za romantično večerjo pa si vsekakor nabavite lepe krožnike in sveče, zagotavljam vam, da boste nanjo naredili veliko boljši vtis).

Čokoladni cookiji

Ta recept preprosto zažiga. Kdorkoli jih je pokusil, je zatrdil, da so to najboljši cookiji v njegovem življenju. Sam sem jih spekel za poslovilni žur, ko sem zamenjal službo, in bivši sodelavci ter šefinja so me še tedne klicarili na novo delovno mesto, naj jim razkrijem recept.

Sestavine:

100 g jedilne čokolade

75 g masla ali margarine

75 g rjavega sladkorja (npr. demerara - sam sem že goljufal z navadnim sladkorjem, ki sicer deluje, vendar učinek ni tako dober)

1 jajce

ščepec vaniljevega sladkorja

ščepec soli

150 g bele moke

1 žlička pecilnega praška.

Pečico segrejte na 180 stopinj. Čokolado nasekljajte na zelo majhne koščke. Nato v posodi združite maslo ali margarino in sladkor ter vse skupaj dobro premešajte z veliko žlico ali s kuhalnico, dokler ne dobite kremaste mase. V drugo posodo ubijte jajce, ga z vilicami razžvrkljajte ter mu dodajte vaniljev sladkor in sol. Jajce postopoma prilivajte masleni zmesi ter pri tem vse skupaj neprestano mešajte.

Postopoma dodajte še moko, ki ste ji prej primešali žličko pecilnega praška (zmes bo medtem postala nekoliko trda) in končno vmešajte še čokoladne koščke. Velik pekač namažite z maslom, margarino ali oljem za peko (da se piškotki ne sprimejo). Nato z žličko zajemajte majhne kroglice zmesi in jih polagajte na pekač - pri tem bodite pozorni, da bo med posameznimi piškotki in robom pekača vsaj 1 cm prostora, saj se nekoliko razlezejo.

Pecite približno 10 minut oziroma toliko časa, dokler vonjave iz pečice ne postanejo nevzdržno mamljive. Piškoti se najbolj priležejo vroči ob kozarcu mrzlega mleka.

Marko Prijatelj

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"