7 znakov, ki lahko kažejo, da ste depresivni (pa tega ne prepoznate)

10. 4. 2018
Deli
7 znakov, ki lahko kažejo, da ste depresivni (pa tega ne prepoznate) (foto: Profimedia)
Profimedia

Na svetu ni človeka, ki od časa do časa ne bi bil žalosten ali melanholičen, a to običajno kmalu zgine. Kaj pa, če tako stanje traja in traja ter vpliva tudi na druga področja vašega življenja?

Depresije ne gre jemati zlahka, saj gre za resno bolezen. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije namreč za njo trpi 300 milijonov ljudi, pri čemer jih kar polovica nikoli ne poišče zdravniške pomoči – predvsem zato, ker je depresijo včasih težje prepoznati.

"Ljudje pogosto stigmatizirajo depresijo in zanikajo svoje lastno stanje, nato pa so presenečeni, ko jim drugi povedo, da so depresivni," je za Women's Health povedala psihologinja dr. Susanne Cooperman, ki je razkrila tudi (nepričakovane) znake, ki jih pogosto ne jemljemo resno.

Kot je povedala, smo vsi v nekem trenutku že izkusili vsaj enega izmed njih in da je to popolnoma normalno in v redu. Ampak, če so ti znaki prisotni večino dneva ali celo ves dan, dr. Coopermanova priporoča, da se posvetujemo z zdravnikom, ki nam bo pomagal ugotoviti, če trpimo za depresijo.

7 znakov, ki (lahko) nakazujejo na to, da ste depresivni, pa tega ne veste:

Pogosto izgubite nadzor

Če se ne morete nehati "zdirati" na svojega partnerja, sodelavce ali celo psa, je čas, da se vprašate. Raziskava iz leta 2013 je namreč ugotovila, da sta pretirana razdraženost in jeza simptoma, značilna za več kot polovico ljudi, ki so trpeli za težjo in dolgoročno depresijo.

Zbujate se zelo zgodaj

Pri nekaterih ljudeh depresija izzove potrebo po spanju, dr. Coopermanova pa pravi, da drugi začnejo manj spati in se pogosto prebujajo – še posebej v zgodnjih jutranjih urah. Če ste se torej kar naenkrat začeli zjutraj zbujati ob 4. ali 5. uri in po tem več ne morete zaspati nazaj, je lahko to znak, ki nakazuje na depresijo.

Vaši hobiji vas več ne veselijo

To ne pomeni, da če za kratek čas izgubite zanimanje za pletenje, jogo ali branje – da ste depresivni. Ampak, na primer, če ste doslej zelo radi kuhali, kar naenkrat pa vas to več ne veseli, je dobro, da razmislite, zakaj se vam to dogaja.

Depresivna oseba v takšnih situacijah navadno za razlog navaja, da se ji "enostavno ne da". Kar je lahko popolnoma v redu in razumljivo – če ne traja dalj časa.

Pogosteje "visite" na družabnih omrežjih

Povečana uporaba Facebooka, Instagrama in podobnih družabnih omrežij je ena izmed taktik, katere se poslužujejo ljudje, pri katerih depresija ni bila diagnosticirana. S pomočjo teh namreč zanemarjajo ključne vzroke za tisto, kar jih prizadene. Prav tako s pregledovanjem le-teh odmislijo svoje težave.

Trpite za bolečinami v spodnjem delu hrbta

Raziskava iz leta 2015 kaže, da depresija povečuje možnost za bolečine v spodnjem delu hrbta. Strokovnjaki kot možen razlog za to navajajo dejstvo, da depresija vpliva na živce tako, da ti postanejo bolj občutljivi.

Poleg tega pa, če bolečine vplivajo na kvaliteto vašega življenja, lahko to depresijo le še pojača.

Pridobivate ali izgubljate kilograme

Navadno depresijo povezujemo tudi s povečanjem ali izgubo telesne teže. Tisti, ki težo izgubljajo, lahko sprva v tem uživajo, sčasoma pa se izguba apetita kaže tudi v padcu energije.

Večina jih na to reagira tako, da poveča vnos hrane, bogate z maščobami in sladkorjem. Posledično se počutijo še slabše, njihova samozavest je nižja, s čimer ustvarjajo še boljšo podlago za razvoj depresije.

Naenkrat ste postali neodločni

Seveda nedoločnost ne pomeni, da ste depresivni, a raziskave pravijo, da je lahko nenadna ali povečana neodločnost pravzaprav glavni znak depresije pri ženskah. Občutek nemoči ali pričakovanje najslabšega možnega izida je najverjetneje razlog neodločnosti.

Poleg tega pa, ko se depresivne osebe odločajo, so te odločitve slabe. Vključujejo na primer to, da se oseba odloči, da ne gre v službo, prekomerno uživa alkohol ali hrano, ima rizične spolne odnose in podobno.

Če torej že dalj časa pri sebi opažate katerega od zgornjih simptomov (ali pa več njih), je najbolje, da se posvetujete z zdravnikom – če ne drugače, da boste prepričani, da je z vami vse v najlepšem redu.

Preberite še:

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek