Je nezaupanje res znamenje šibkosti?

21. 6. 2016
Deli
Je nezaupanje res znamenje šibkosti? (foto: Profimedia)
Profimedia

Zakaj je zaupanje tako pomembno? Kako zelo škodi vsak nadzor? In zakaj je kljub vsemu občasno treba na stvari pogledati pobliže?

Gotovo se vam je že kdaj pripetilo, da vas je glodal črv dvoma, ko je možev mobilni telefon zvonil v prazno. Saj imajo seminar vendar samo do zgodnjih večernih ur. Le kje je zdaj? Zakaj se ne oglasi? Dvomi še narastejo, če jih 'prijazno' podkrepi kakšna prijateljica, ki je imela podobno izkušnjo, a z negativnim izidom.

V takem primeru ne pozabite verjeti lastnim instinktom. Pomembno je, da ste vedno sposobni oceniti, komu lahko zaupate in kdaj morate biti malce bolj previdni.

Ponovno ustvarjanje zaupanja

Prevarane ženske nemalokrat zelo težko spet zaupajo moškim. K sreči pa je še vedno veliko takih, ki razvijejo novo zaupanje. Morda ne tako naivno kot prej, a vseeno do te mere, da ne čutijo potrebe, da bi stalno nadzirale partnerja.

Nadzor namreč vodi le v peklenski krog. Pomanjkanje zaupanja privede do tega, da partner ne vidi več smisla, da bi se sploh obnašal zaupanja vredno. Malo goljufa, slepari, pazi le še na svoje koristi in s tem sproža vedno nove povode za še več nezaupanja. Izhod iz takšnega nesrečnega sistema vodi le prek lastne psihe.

Kdor je prevaran, ima občutek, da je bil opeharjen. Kot da je stavil na napačnega konja. Poln je očitkov do samega sebe in na koncu ne zaupa niti sebi. In prav tam bi morali začeti.

Prevarana oseba si mora dopovedati, da ima razlog, da je slabe volje in jezna – nima pa razloga, da svojo neprijetno izkušnjo z določenim človekom prenese na vse druge ljudi.

Poleg tega mora vsak razmisliti, kako je lahko prišlo do razočaranja. Je šlo morda za lastno zmoto? Je šlo za slepo zaupanje, ker je bilo tako bolj preprosto? To se nikoli ne bi smelo zgoditi! Določena mera nezaupanja ni znamenje šibkosti, temveč odgovornega ravnanja. Gre za lastno zaščito in upoštevanje lastnih čustev. Ob tem se zavemo, da ni nujno, da imamo vsi ljudje iste želje.

Ustvarjanje zaupanja in starši

Ustvarjanje zaupanja je tudi ena od najpomembnejših nalog staršev v prvih letih življenja njihovega naraščaja: otrokom tako pomagajo pri izgrajevanju temeljev zdrave samozavesti.

Otroku je namreč vedno treba dopuščati dovolj svobode, da se uresniči in postaja samostojen – a ob tem vedno ve, da pri tem ne izgubi varnosti.

Temelji takega razvoja so položeni že v 18. mesecu starosti. V tem obdobju ima otrok potrebo, da je preskrbljen. Bolj bodo izpolnjene njegove potrebe, toliko močnejše bo njegovo zaupanje. Osnovna drža, ki ga bo spremljala vse njegovo življenje.

Preberite: Rezanje popkovine s strani staršev

Starši morajo torej na vsak način zaščititi svoje malčke, a jim pri tem še vedno dopustiti dovolj svobode za preizkus njihovih sposobnosti. Le tako se bodo naučili zaupati drugim in predvsem sebi in se ne bodo vse življenje počutili, kot da so na milost in nemilost prepuščeni drugim.

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"