Ljubezen na delovnem mestu

24. 2. 2011
Deli
Ljubezen na delovnem mestu

Biti skupaj je nekaj. Delati skupaj je nekaj povsem drugega. Kako gre to dvoje skupaj in kakšne situacije se vam lahko zgodijo?

Bližina ustvarja ljubezen, v službi pa vsi preživimo vedno več časa. Po nekaterih študijah naj bi bilo delovno mesto na drugem mestu po številu novostkanih ljubezenskih zvez, takoj za gostilniškim pultom. Kar 20 do 35 odstotkov vseh porok in zakonov je rezultat razmerij na delovnem mestu. Čeprav so v podjetjih do razmerij na delovnem mestu odprti in tolerantni, pa lahko ta prinesejo tudi kopico težav.

Flirti in razmerja so še pogostejša, saj se vse zveze ne končajo s poroko. Raziskave, ki so jih na svoji spletni strani izvajali pri nemški reviji Karriere, so pokazale, da se je kar 55 odstotkov uporabnikov, ki so oddali odgovor, že zaljubilo na delovnem mestu. 28 odstotkov jih je priznalo razmerje, 26 odstotkov pa jih je priznalo, da so na delovnem mestu že imeli spolni odnos.

Delita si posteljo in pisalno mizo

Situacija: Pred ljubeznijo si pravzaprav ni težko deliti pisalne mize in službenih kavic, nekoliko težje postane, ko v paket pride še postelja. Toda v istem paketu še postelja? Navadno je v začetku tako, da si večina službenih kolegov niti noče priznati, da je med njim preskočila iskrica, saj vse lahko postane preveč zapleteno.

A ko so čustva premočna, nihče ne more več zdržati. Ponavadi poskusijo zaljubljeni sodelavci svojo ljubezen čim dlje skrivati, a ko gre vse skupaj tako daleč, da pride do selitve v skupno stanovanje, bi bil čas, da za ljubezen izvedo tudi sodelavci v službi.

Pomembno je: Zelo pomembno je, da ko zveza postane resna, o njej izvedo tako sodelavci kot šef. Drugače lahko vaše skrivalnice ogrozijo tako vajino razmerje kot delo v službi. A nikar si na delovnem mestu ne izkazujta preveč ljubezni, to bi bilo za vajine sodelavce zelo neprijetno.

Ljubezen s šefom

Če se znajdemo v položaju, ko se zaljubimo v nadrejenega, se soočimo s kar nekaj neprijetnostmi. Kako se vesti pred drugimi sodelavci? Kaj je primerno in kaj ne? Zagotovo gre odnos v nos sodelavcem, saj mislijo, da imate zdaj privilegiran položaj. Včasih pa nas zanese tudi v to, da osebne stvari prenašamo v poslovni odnos, kar je slabo za vse udeležence.

Tudi če nam nadrejeni ne izdaja poslovnih skrivnosti, si vsi drugi sodelavci mislijo, da nam jih in da smo torej že v prednosti pred njimi. Če se torej zapletete v tak odnos in ga (vsaj nekaj časa) poskušate skrivati, bodite čim bolj diskretni in se raje družite v popoldanskem času, če pa tak odnos preraste v kaj več, bodo slej ali prej zanj izvedeli tudi sodelavci.

V tem primeru se poskušajte v službi vesti čim bolj profesionalno, izogibajte se dotikom in predvsem kakršnimkoli zasebnim temam.

Ko se s sodelavcem razideta

Če ste prej prijateljevali s sodelavcem, nato pa so se vajine poti razšle, zna biti precej neprijetno. Takrat vam ne bo samo težko prebolevati odnosa, ampak ravno zaradi tega tudi hoditi v službo in se še tam soočati z izgubo. Zato si morda takoj po razpadu zveze vzemite nekaj dni dopusta, da se boste lahko v miru posvetili sebi in svoji žalosti.

Ko se vrnete na delovno mesto, pa glavo pokonci in poskušajte biti profesionalni. Če kljub trudu ne bo šlo, vam preostane samo še to, da si začnete iskati novo službo. Če boste v stvareh poskušali videti dobro, bo to morda vaša nova priložnost za boljšo službo, medtem ko si partnerja raje iščite zunaj nje.

NASVETI: upoštevajte pravila

Če pride do razmerja med sodelavcema, naj se držita naslednjih pravil:

  • kolikor se le da, skrivajta razmerje,
  • ko vidita, da lahko razmerje postane resno, povejta sodelavcem,
  • s partnerjem se držita strogih pravil glede komuniciranja in druženja na delovnem mestu,
  • sodelavcem ne dajajta povoda za opravljanje,
  • izogibajte se razmerjem z nadrejenimi.

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"