20. 1. 2021, 10:58

Mlada mamica s svojimi vzgojnimi tehnikami sprožila vročo debato: »Otroške posteljice so ječe.«

Shutterstock

Alice Bener je svoja razmišljanja o raznolikih vzgojnih tehnikah objavila na TikToku in posnetek ima do danes že več kot 7,6 milijonov ogledov. Vnela se je namreč vroča debata, če ima mlada mamica prav ali ne.

Alice razkrije, da za svojega otročička ne uporablja tradicionalne posteljice za otroke, ki je običajno ograjena z vseh strani. Takole razloži svoje stališče: »Če pogledate tipično sobo, pripravljeno za dojenčka, boste opazili, da je pripravljena v prid staršem, ne v prid otroku. Še stenske poslikave in okrasitve so največkrat tako visoko, da jih otrok tako ali tako ne vidi.«

Potem nadaljuje: »Dejansko kupujemo te male otroške ječe, samo zato, da lahko v njih pustimo otroka in počnemo nekaj drugega. Jaz ne uporabljam otroške posteljice, ker ne bom otroka nikoli silila v čas za spanje. Predstavljajte si, da vas partner zapre v neko kletko, iz katere nimate izhoda, in vam reče, da morate spati, čeprav niste zaspani.«

@comingupfern

##cosleeping ##montessori ##pregnancy

♬ original sound - 🤍

Alice ima 5-mesečnega otroka in pravi, da si otroci zaslužijo telesno avtonomnost prav tako, kot odrasli ljudje in to vključuje tudi spanje.

Posnetek, ki ima več tisoč delitev, je sprožil vroče debate v komentarjih.

»Tole je velik kiks. Dojenčki še nimajo razvitega sistema, ki bi jim determiniral, da ko so utrujeni, morajo zapreti oči in zaspati,« piše ena od uporabnic in nadaljuje: »Odrasli *morajo* pomagati otrokom, da se naučijo skrbeti zase, to pa storijo tako, da jim ustvarijo ustrezno okolje za dober spanec.«

V drugih posnetkih mama Alice spregovori tudi o veganstvu in poda ostro mnenje o vzgoji z močno navezanostjo na starše, ki vključuje tesnejši stik z otrokom v času razvoja, na primer pri metodah hranjenja in spanja s starši.

Zdravstvena stroka sicer svetuje, da se otroku prične urejevati spalni ritem pri 3 mesecih starosti. Preprosta rutina spanja je v pomoč tako otroku, kot tudi staršem, prav tako pa lahko prepreči dolgoročne težave s spanjem.

Novo na Metroplay: Ko se govori o hierarhiji, je že prepozno | Bine Volčič in Žiga Faganel