TO lahko razkrije vaš odnos do DENARJA

26. 3. 2023
Deli
TO lahko razkrije vaš odnos do DENARJA (foto: Profimedia)
Profimedia

Denar predstavlja tematiko o kateri je marsikomu nelagodno govoriti. Tudi če nešteto ur razmišljate o tem, kako bi zaslužili več denarja, morda ne razmišljate veliko o tem, kakšen je vaš odnos do denarja. 

Ob tem, ko ste pozorni na svoj odnos do denarja, pa lahko pridobite nekaj pomembnih spoznanj o sebi.

Denar namreč lahko razkrije:

Miselno naravnanost

Se vam zdi, da nikoli nimate dovolj denarja in da imate vedno preveč stroškov? Ali vas zapravljanje denarja navdaja z nelagodjem? Morda imate miselnost pomanjkanja, kot jo je opisal Steven Covey v svoji knjižni uspešnici Sedem navad zelo učinkovitih ljudi. Pri tem načinu razmišljanja vidite denar in druge vire kot igro z ničelno vsoto - več za druge pomeni manj za vas in obratno.

Z miselnostjo pomanjkanja se lahko počutite slabo ne glede na to, ali denar dobivate ali ga dajete. »V resnici pa sta poraba in prejemanje denarja del kroga. Če porabite 100 evrov, jih nekdo dobi v roke, ki jih bo porabil nekje drugje, na koncu pa se 100 evrov vrne k vam,« pravi Covey. »Tako deluje gospodarstvo.«

Vašo preteklost

Tako imenovane »denarne rane«, nosimo iz zgodnejših obdobij življenja. Večina je v otroštvu prevzela določena prepričanja, med katerimi je bilo lahko tudi veliko omejujočih. Morda starši niso dovolili obiskovati baleta ali nogometa, ker si tega niso mogli privoščiti. Mogoče vam na primer niso mogli privoščiti modnih oblačil, ki so jih nosili drugi otroci, zato ste razvili občutek neustreznosti. To je bilo nekaj primerov kar ste v otroštvu lahko čutili kot krivico in prizadetost.

Skoraj vsak doživi vsaj delna razočaranja, saj imajo starši finančne omejitve. V otroških letih, ne da bi se tega zavedali, se tovrstne zgodnje izkušnje usidrajo v podzavest in se kažejo v odraslem življenju. Honda priporoča, da ljudje ponovno pregledajo svoje zgodnje finančne izkušnje in tako odkrijejo morebitne denarne rane, ki še vedno vplivajo nanje.

Vaše želje

Zgodnje izkušnje z denarjem lahko vplivajo tudi na to, za kar verjamete, da ste zmožni doseči. Če ste na primer sanjali, da bi dobili lepo igračo, pa si je niste mogli privoščiti, lahko začnete verjeti, da bodo stvari, ki si jih v življenju resnično želite, vedno nedosegljive. Tovrstne negativne izkušnje lahko omejujejo in določajo, kdo ste in porajajo občutke, da sanj ne morete uresničiti, četudi to ni res. Če ugotavljate, da nenehno dvomite, ali imate vse, kar je potrebno za dosego največjih ciljev, razmislite o možnih izvorih omejujočih prepričanj.

Strahove

Denar je za večino povezan z osnovnim preživetjem, zato se denar pogosto povezuje s strahom. Poleg strahu pred tem, da bi ostali brez denarja, se skriva globlja skrb. To, kar si predstavljate, da bi bilo, če bi ostali brez denarja, lahko razkrije česa se bojite. Ali pomanjkanje denarja pomeni, da boste lačni? Videti neodgovorno? Morali za pomoč prositi druge? Ko preučite korenine svojih strahov, povezanih z denarjem, lahko odkrijete negotovosti, ki se skrivajo v ozadju, kar lahko bistveno pripomore k izboljšanju vašega odnosa do denarja.

Vir: psychologytoday.com

Morda vas bo zanimal tudi:

Pogovor o tem kako se bolečine in čustvene travme izražajo skozi intimno komunikacijo.

Celotni epizodi lahko prisluhnete tukaj:

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ