Odraščanje s toksičnim staršem lahko pusti škodljive posledice na psihičnem, pa tudi na fizičnem stanju otroka. Velik problem je v tem, da se otroci pogosto ne zavedajo niti ne morejo prepoznati, da se njihova mama ali oče do njih ne obnaša, kot bi se moral, temveč to v večini primerov dojamejo šele v odrasli dobi.
Kot pojasnjujejo psihologi, obstajajo določene značilnosti, po katerih lahko prepoznamo večino toksičnih očetov.
Ne spreglejte:
- Pa iii! Tekmovalec MasterChefa se je razveselil prvega otroka (FOTO)
- Kako prepoznati osebo, ki vam želi slabo? Bodite pozorni na te lastnosti
Prva stvar, ki jo večina toksičnih očetov počne, je povezana z njihovo empatijo oziroma z njenim pomanjkanjem. Psihologi pojasnjujejo, da je empatija sposobnost osebe, da opazi in razume čustva drugih. Toksičnim očetom pa primanjkuje empatije, saj je v večini primerov tudi sami niso prejemali od svojih staršev. Oče brez empatije se ne more kakovostno povezati s svojim otrokom, vsaj ne na čustveni ravni, kar pušča negativne posledice na otroka.
Druga stvar, ki jo počne skoraj vsak toksičen oče, je čustveno manipuliranje ali izsiljevanje. Ljudje, ki uporabljajo takšne taktike, to največkrat počnejo zato, da dosežejo, kar si želijo, kadarkoli to želijo. Ko otrok zavrne izpolnitev starševih zahtev, ga bo tak starš čustveno izsiljeval oziroma manipuliral, da bi otrok spremenil svoje mnenje.
Toksični očetje tudi nikoli ne spoštujejo meja, ko gre za njihovega otroka. Poleg nenehnega nadzora bo toksičen oče nagnjen k stalnemu preverjanju otroka; nikoli ga ne bo vprašal za mnenje niti mu ne bo mar za otrokove interese ali občutke. Kot pojasnjujejo strokovnjaki, toksičen oče bo vedno menil, da ima pravico nadzorovati vsak del otrokovega življenja.
In zadnje, a prav tako nevarno, je verbalno ali fizično nasilje. Mnogo toksičnih očetov namreč meni, da mora za vsako ceno od otroka dobiti, kar želi, in kadar določene čustvene manipulacije ne uspejo, bodo v nekaterih primerih posegli po verbalnem ali fizičnem nasilju.
Vir: krstarica.com