Skrivna zaslepljenost v zvezi

25. 6. 2015
Deli
Skrivna zaslepljenost v zvezi (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Danes razmišljamo o zaslepljenosti, predvsem tisti nori zaljubljenosti, ki prepreči, da bi videli realno sliko in bolj realistično podobo partnerja.

Zadnje čase srečujem pare, ki so v velikih težavah, ker je koprena zaslepljenosti padla in ne vedo, kako naprej. Oblikovali so družino, uredili skupno življenje, a ko spregledajo, vidijo, da želijo od življenja nekaj drugega ali da izbrani partner sploh ni takšen, ko smo si ga naslikali v lastnih fantazmah in idealih. In kaj zdaj?

Druga kategorija je tista, o kateri se morebiti ne govori veliko, a prizadeva ogromno bolečine in zmedenosti.

Govorim o tem, da eden od zakoncev skoči čez plot z osebo, v katero se kljub svoji volji fatalistično zaljubi in nikakor ne zna realno pojasniti, kaj se je zgodilo in kako je prišlo do tako močne zaslepljenosti, ki je premagala vse drugo. Trdijo, da ljubijo svojega partnerja in ne znajo razložiti svoje zaljubljenosti v drugo osebo. In obenem živijo urejeno družinsko življenje mnoga leta ter skrivajo noro in strastno skrivno zvezo, ki človeka razjeda, uničuje ter obenem bolezensko zasvoji. Človek se zaveda, da takšna skrivna zaslepljenost z drugo osebo, in ne s svojim partnerjem, ne vodi ravno v srečen konec, a ne zmore resno zaključiti zveze, temveč čaka, da jo konča oseba, s katero vara. Kar je seveda velikokrat račun brez krčmarja.

Zgornjega primera ne moremo soditi ali obsojati, ne vi in ne jaz. Je del vsakdanjika marsikatere slovenske družine, pa če si to priznamo ali ne. Vsi ljudje smo krvavi pod kožo in smo dovzetni za razne čare in izzive, ki jih morebiti po tihem pogrešamo pri lastnem partnerju. Vsi želimo več in boljše, pa mnogokrat nismo pripravljeni za to sami česa narediti.

Pa vseeno bi v tem kontekstu rada izpostavila še odgovornost do sebe, družine, otroka, partnerja, pa tudi do skrivnega ljubimca oziroma ljubimke.

Ko smo v neki zvezi, uradni ali skrivni, se vedno oblikujejo takšni ali drugačni odnosi. Doma na primer se poskušamo spočiti od naporne skrivne zveze, v kateri zahteva naš ljubimec mnogo naše energije in strasti, pa še skrivati se je treba, saj ima strastna zaslepljenost svojo ceno.

Doma torej ne le hlinimo utrujenosti in nezmožnosti biti na razpolago čustveno in telesno, temveč smo to tudi v resnici, ker del nas pripada drugi osebi, za katero naša družina in partner ne smejo vedeti, da nekje obstaja. In številni lahko to dvojno življenje vozijo mnoga leta, z večjimi ali manjšimi odstopanji.

Lahko občasno pride do tega, da se partner odseli z izgovorom, da mora še malo razmisliti o resni zvezi ali pa da še išče smisel, a v resnici se gre bolj resno 'pogreti' k osebi, s katero je prevaral partnerja, ki ga je zdaj sicer zapustil. Zgodi se, da se vseeno partner slej kot prej vrne k družini in tako nekako sprevrženo prevara ljubico oziroma ljubčka.

Se vam zdi tole zelo zakomplicirano, kajne? Je realno stanje marsikaterega zakona.

In kaj narediti?

Sploh ko prvotno zaslepljenost zamenja vsakdanja rutina in ugotovimo, da je treba živeti naprej ter prevzeti posledice.

Nekateri pari zmorejo skozi težek in boleč proces transformacije poprejšnjega očitno ne ravno srečnega odnosa preiti na nov, zdrav in na resnih dogovorih temelječ zakon, ki vključuje iskreno in zdravo komunikacijo, strast in voljo ostati skupaj v dobrem in slabem.

Drugi ugotovijo, da je njihova zveza mrtva ter gredo narazen. Nekateri pa gredo na lov za novo zaslepljenostjo.

Melita Kuhar Pucko, strokovnjakinja za partnerske odnose in vzgojo otrok

Če bi se radi naročili na individualno svetovanje ali kaj povprašali, pogumno pišite na: info@svetovalnica.si. Več o zgoraj napisanem si lahko preberete tudi na www.facebook.com/Svetovalnica.

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"