Tek

Priprava na polmaraton 2. del

8. 9. 2011
Deli
Priprava na polmaraton

Priprava na polmaraton in uspešnost na njem nista odvisni samo od treninga vaše sape in nog, ampak nanju vpliva še veliko drugih dejavnikov.

Odločite se, da boste med pripravljanjem na polmaraton živeli bolj športno in bolj zdravo v vseh pogledih. Ves čas tudi poskušajte razmišljati bolj športno in sploh bolj pozitivno. Toda tudi v tem ne pretiravajte in ne zamenjajte popolnoma življenjskega sloga, saj boste takemu receptu težko sledili.

Skrivnost napredovanja pri športu je v majhnih podrobnostih, ki jih moramo upoštevati, izboljšati ali se jih naučiti. Pri tem morate biti vztrajni in dosledni, saj le tako lahko napredujete. V našem primeru poskusite čim bolj slediti programu; seveda si lahko poiščete drugega, ki vam bo bolj ustrezal, a pri izvajanju kateregakoli programa bodite čim bolj dosledni.

Napredovati pri športu je v prvi vrsti boj s samim seboj, šele nato pridejo na vrsto tekmeci na stezi ali kje drugje (tako je v vseh športih, tudi skupinskih). Pogovarjajte se o tem z drugimi tekači, ki jih poznate.

Kaj lahko še izboljšamo?

Tekaška oprema

Kupite si nove superge ali pajkice (karkoli v vezi športom, lahko na primer tudi novi predvajalnik mp3). Če se boste v novi opremi počutile udobno in sijajno, bo tudi vaš  trening minil hitreje. Kupite si superge za asfaltno podlago oziroma trdo podlago (v glavnem takšne, v katerih se dobro počutite), saj polmaraton v celoti poteka po asfaltiranem cestišču. Malo se pobahajte, ampak res malo, saj bo tudi to vplivalo na vašo motivacijo (vsi vrhunski športniki se v svojem športnem okolju počutijo pomembne, saj jim to dviguje samozavest.)

Prehrana

Seveda si želi skoraj večina od nas izgubiti kakšen kilogram ali dva, vendar med pripravami na tekmo ne pretiravajte z dieto. Če boste korenito zmanjšali količino zaužitih kalorij, boste težje in manj kakovostno trenirali. Vsekakor se o tem posvetujte s strokovnjakom. Jejte bolj zdravo hrano z veliko zelenjave in sadja (v tem letnem času ju ne primanjkuje), imejte več  obrokov na dan z manjšim vnosom količine hrane. Po domače povedano, ne preobjedajte se in ne napolnite želodca tako, da se pol dneva sploh ne boste mogli premakniti. Kupite si vitaminske in druge dodatke ter ne pozabite na pitje dovolj tekočine.

Življenjski ritem

Poskusite čim bolj ustaliti svoje življenje, čeprav vsi vemo, da je iz takšnih in drugačnih razlogov to težko (september je še posebej stresen zaradi popočitniškega prilagajanja normalnemu ritmu). S tem mislimo predvsem na enak časovni ritem odhoda v posteljo in vstajanja iz nje. Z enakim časovnim ritmom spanja in prehranjevanja se vam bo uredila tudi prebava (na potrebo nas bo pognalo ob istih urah). Posledično bosta zaradi tega bolje in lažje trenirali. Tekaška tekma bo v dopoldanskih urah, tako da najdite čas za tek tudi dopoldne (vsaj med prostimi dnevi).

Bodite (še) večji športnik

S tem ne mislimo samo na pretirano nadutost in bahavost, ki jo lahko vidimo pri nekaterih športnikih v rumenih revijah, ampak predvsem na odrekanje in posvečanje eni stvari – športu. Začnite bolj pozorno spremljati športne novice in dogodke (na primer atletiko ali tisto, kar vas pač zanima), saj vas bo to dodatno motiviralo, lahko pa se tudi naučite kaj, kar vam bo pomagalo pri vašem teku.

Spremljanje športnega dogodka v živo ne moremo primerjati z gledanjem po televiziji. Lahko si tudi preberete biografijo kakšnega športnega velikana (priporočamo biografije Lancea Armstronga, Petra Vilfana, Braneta Oblaka ...) ali pa se preprosto usedite za računalnik in pobrskajte po medmrežju in poiščite tisto, kar vas zanima. Na voljo je tudi že več slovenskih tekaških in drugih športnih spletnih strani z nasveti za uporabnike.

Skratka, mislite šport!

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"