12 večernih slabih navad, ki vam krajšajo spanec

9. 10. 2019
Deli
12 večernih slabih navad, ki vam krajšajo spanec (foto: Profimedia)
Profimedia

Dober spanec je zelo pomemben za zdravje, tako kot zdrava prehrana in fizična aktivnost. Zato, če želite izboljšati kakovost svojega življenja, počutje in produktivnost ter zimo preživeti brez bolezni in prehladov poskrbite, da boste vsako noč spali vsaj sedem do osem ur.

Hoditi spati ob različnih urah

Za dobro spanje je zelo pomembno imeti urejen, usklajen bioritem. Najboljše je, da hodite vsak dan spati približno ob isti uri. To vam tudi pomaga, da lahko jeste približno ob istih urah in ob takem načinu življenja, vam bo vaša prebava zelo hvaležna (tudi na veliko potrebo boste vsakodnevno hodili ob istih urah).

Čokolada

Vsebuje veliko maščob in sladkorja, v njej sta prisotna tudi kofein in teobromin, ki negativno vplivata na spanje. 

Kava

Seveda se razlikujemo po tem, kako kofein vpliva na nas. Vseeno pa naj ne bi pili kave zvečer, zadnjo lahko spijemo najkasneje štiri ure pred odhodom v posteljo. Enako je tudi s črnim čajem, ki vsebuje tein.

Pozen večerni trening

Pozna večerna aerobna ali anaerobna vadba vas bo utrudila, zaspani pa ne boste. Po navadi potrebujemo vsaj dve ali še bolje tri ure, da lahko po pravem, napornem treningu zaspimo.

Večerja tik pred spanjem

Pozna večerja tik pred spanjem vam seveda ne bo pomagala pri spancu, saj mora želodec hrano prebaviti. Prav tako zvečer na smemo pojesti preveč sladkorja, maščob in kislih stvari, ki zagotovo ne bodo blagodejne za vaš spanec.

Popiti preveč vode

Seveda moramo predvsem v poletnih mesecih popiti veliko vode, vendar ne pretiravajte pred spanjem. Kozarec bo dovolj! Večkratni nočni sprehod do stranišča  ne bo pozitivno vplival za vaš spanec. Tudi več kozarčkov alkohola pred spanjem so slaba ideja za lahko noč.

Večerni prepir 

Stres je prav gotovo eden največjih sovražnikov spanja. Vsaj v večernih urah se poskusite izogniti prepiranju z bližnjimi, čeprav vsi vemo, da je to včasih nemogoče.

Slabe blazine za glavo

Dobra vzmetnica in dobra blazina - takšni, ki vam odgovarjata, sta osnovi dobrega spanja. To je nakup, kjer dajte kvaliteti prednost pred ceno, saj boste zaradi slabe vzmetnice kmalu kup denarja zmetali za zdravila in terapije. 

Pomanjkanje vitamina D

Eden izmed razlogov za slabše spanje je lahko tudi pomanjkanje vitamina D. Po nekaterih raziskavah ima premalo vitamina D kar 80 odstotkov ljudi.

Elektronske naprave

Televizija, telefon ali računalnik oddajajo tako imenovano modro svetlobo, ki zatira melatonin – hormon spanja. Običajno se njegova raven v telesu dvigne, ko smo v temnem in mirnem okolju, in posledično lahko mirno in hitro zaspimo. Melatonin prispeva k skrajšanju časa, ki ga potrebujete, da zaspite.

Preveč ogrevana spalnica

Visoka temperatura v spalnici ni blagodejna za naš spanec, saj se bolje spi v prijetno hladnem prostoru. Idealna temperatura za dobro spanje je tam nekje med 15 do 19 stopinj Celzija.

Ne veste za tale čudežni napitek

Zavrite vodo, dodajte nekaj zeljnih listov in pustite še malo vreti, nato vse skupaj ohladite. Dodajte nekaj kapljic limoninega soka in medu za okus. Spijte pred spanjem.

Pripravila: L. T. 

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord