13 najpogostejših mitov o zdravju

3. 10. 2013
Deli
13 najpogostejših mitov o zdravju (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Dva litra tekočine na dan, nič sladkarij in v posteljo pred polnočjo – kar se številnim sliši kot čista askeza, se drugim zdi nadvse zdravo. Vprašanje je le, kaj drži.

Preberite si nekaj mitov o zdravju, o katerih smo se naposlušali že od babic in ki so se postopoma kar zasidrali v našo zavest.

1. V bolnišnici je nevarno uporabljati mobilnik

Ne drži. Nedavna britanska študija je pokazala, da mobilni telefoni le v 0,1 % lahko povzročijo motnje medicinskih naprav. Izključiti jih je treba le v neposredni bližini (manj kot meter).

Ni pa seveda priporočljivo, da se v bolnišničnih prostorih glasno pogovarjamo in s tem motimo druge.

2. Vsak dan je treba popiti najmanj dva litra tekočine

Nesmiselno je posploševati potrebe po tekočini, saj so odvisne tudi od velikosti človeka, teže in aktivnosti.

Preveč vode lahko tudi škodi, ker ta odplavlja pomembne minerale, kot je na primer natrij. Priporočajo od 1,5 do 3 litre tekočine dnevno.

3. Kortizon povzroča debelost

Odvisno je od načina uporabe. Mazila in kreme s kortizonom se uporabljajo zunanje in delujejo lokalno, torej nimajo nobenega vpliva na težo. Voda se lahko nalaga v tkiva šele po daljši uporabi (tablete, injekcije, infuzije).

4. Naravna zdravila nimajo stranskih učinkov

Farmacevti pravijo, da če stranskih učinkov ni, potem zdravilo tudi nima nobenega učinka. Enako velja za naravno zdravilstvo.

K najpogostejšim spremljevalnim pojavom spadajo alergijske reakcije, nihanja krvnega tlaka, divjanje srca in težave z želodcem in črevesjem.

5. Rane se najbolje zacelijo na zraku

Prav nasprotno! Zrak rane izsuši in pospeši nastanek kraste, zato naj bo rana raje lepo vlažna pod obližem. Izcedek iz rane poskrbi za hitrejše celjenje in manjšo brazgotino, prepreči pa tudi vdiranje klic.

6. Pokanje prstov povzroča revmo

Pokanje nastane, ker se med vlečenjem in raztegovanjem sproža pritisk. Čeprav to ne povzroča ne revme ne protina, zdravniki odsvetujejo vsako pretiravanje.

Nenaravno vlečenje členkov lahko namreč poškoduje sklepno kapsulo in oslabi vezi.

7. Spanec pred polnočjo je najbolj zdrav

Napačno. Čisto vseeno je, ali gremo spat pred polnočjo ali po njej. Za naše zdravje je odločilna samo kakovost spanca. Predvsem faza globokega spanca, ki sledi kmalu zatem, ko zaspimo. Takrat si telo odpočije najbolje.

Ta faza mora potekati nemoteno in pred tretjo uro ponoči. Od takrat naprej se telo znova pripravlja na vstajanje, saj začne izločati velike količine stresnega hormona kortizola.

8. Branje v temi škoduje očem

Mit, ki ga bomo verjetno prenesli še na svoje vnuke. Do zdaj pa jim vendarle ni uspelo dokazati tega učinka. Očesni zdravniki so si enotni: branje pri slabi svetlobi sicer utrudi oči, a zaradi tega vid ne trpi.

9. Svetle lise na nohtih kažejo na pomanjkanje kalcija

0,03 % - toliko kalcija se skriva v nohtih. Se pravi, da to ne more biti znak pomanjkanja. Veliko prej gre za majhne poškodbe ali mesta pritiska – na primer kot posledica manikire ali pedikure ali udarca.

10. Pri nategnjenih mišicah pomaga le eno: nadaljujte vadbo!

Mirno lahko zadihate, saj to ne drži. Nategnjene mišice so simptom akutne preobremenitve, zaradi česar nastanejo drobne raztrganine mišičnega tkiva, ki privedejo do lokalnega vnetja in oteklin. Kdor vadi še naprej, oteži proces zdravljenja.

Namig: namesto športa se raje odpravite v savno, saj toplota uspešno blaži bolečino.

11. Pogosto striženje las pospeši njihovo rast

Na žalost gre le za pravljice! Resnica je, da imajo vpliv na rast le lasne korenine. In na te vplivajo hormonski in genetski dejavniki.

Čisto vseeno je, ali frizerja obiščemo na štiri ali pa na osem tednov: v povprečju lasje zrastejo 0,35 mm na dan!

12. Zaradi prekrižanih nog nastanejo krčne žile

Na srečo ne! Več študij je dokazalo, da ne obstaja povezanost med tipično žensko obliko sedenja in nastankom krčnih žil. Večja nevarnost izvira iz pomanjkanja gibanja, prevelike telesne teže in kajenja.

13. Temna čokolada ne redi

Lepo bi bilo! Na žalost vsebuje temna čokolada natančno toliko kalorij kot druge vrste: okoli 550 kcal/100 g.

Je pa kljub temu bolj zdrava: avstralski znanstveniki so lahko dokazali, da temna čokolada z najmanj 70 % kakava znižuje tveganje za srčni infarkt. No, vsaj nekaj!

Velja naj le, da kar ni dobro, nujno ne škodi.

To pa je res

Spanec je najboljše zdravilo

Drži, ker se telo in duša najbolje regenerirata v spanju. Študije so dokazale, da se imunski sistem oslabi že po tednu dni s šesturnim (ali še manj) spancem na noč, stresne reakcije in vnetja pa se povečajo.

Vegetarijanci živijo dlje

To je pokazala nedavna ameriška študija. Bolj kot odpovedovanje mesu je zanje odločilno to, da vegetarijanci živijo nekoliko bolj zdravo.

Smeh je zdrav

Tudi drži. Pri smehu se nam aktivira več kot sto mišic. To nas sprosti, krepi srce in obrambne mehanizme telesa in sprošča hormone sreče. Torej: le smejte se!

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"