Kaj lahko doma, brez zdravil, naredite za omilitev kašlja pri otroku

9. 1. 2016
Deli
Kaj lahko doma, brez zdravil, naredite za omilitev kašlja pri otroku (foto: Profimedia)
Profimedia

Zbrali smo nekaj nasvetov, kako pomagati otroku, ko se pojavi kašelj.

Pozimi je že kar običajno, da vsi po malem kašljamo, saj se človek veliko hitreje prehladi kot poleti. Kašelj navadno ni življenjsko ogrožajoč, a je lahko zelo nadležen, omejuje nas pri opravljanju dnevnih opravil, ponoči slabo spimo in lahko celo vpliva na kakovost življenja.

Ko pa zboli otrok, je staršem še posebno težko. Pa čeprav gre 'le' za prehlad. Videti, kako se otrok bori s kašljem, težko diha, se ponoči zbuja ... Preverili smo, kaj lahko doma, brez zdravil, naredite za omilitev kašlja.

Poznamo različne vrste kašlja

Lajajoč kašelj

Lajajoč kašelj se pojavi predvsem ponoči in je znak za krup ali akutni laringotraheobronhitis, virusno vnetje, ki prizadene grlo in sapnik. Takšen kašelj navadno napade otroke do šestega leta starosti, kot lajanje pa se sliši zato, ker sluznica nabrekne in se dihalna pot zoži.

Ta kašelj je zelo utrudljiv, otroci se ponoči zbujajo, pogosto težko dihajo, imajo občutek dušenja, vdihe pa spremljajo sikajoči in piskajoči šumi. Pomaga hladen zrak, ki hitro ublaži simptome, otroka je prav tako pametno podložiti z več blazinami in zagotoviti bolj vlažen zrak.

Oslovski kašelj

Huda nalezljiva otroška bolezen, katere simptom je hud kašelj, je oslovski kašelj. Bolezen življenjsko ogrozi otroka, ki ni cepljen in je mlajši od šestih mesecev. Pri nas je cepljenje zoper to bakterijo obvezno in se začne s prvim odmerkom ob dopolnjenem tretjem mesecu otroka. S cepljenjem se izognemo okužbi in zagotovimo imunost za deset let.

Oslovski kašelj se prenaša s kapljično okužbo. Zelo pogost je v predšolskem obdobju. Ker pa ga je v začetni fazi težko prepoznati, v primeru, da otrok kašlja več kot teden dni (brez izboljšanja), takoj obiščite zdravnika. Zaradi pomanjkanja kisika in možganskih krvavitev se namreč lahko razvijejo poškodbe možganov.

Suh kašelj

Suh kašelj pri dojenčkih do prvega leta starosti je lahko simptom okužbe z respiratornim sincicijskim virusom. Ta povzroči bronhiolitis, vnetje bronhiolov (spodnjih dihalnih poti). Otrok diha hitro in plitvo, občasno mu dihanje lahko tudi zastane in je apatičen, utrujen, zaspan ter ima rahlo povišano telesno temperaturo. Ob takih simptomih je seveda nujen takojšen obisk pri zdravniku.

Kaj lahko doma, brez zdravil, naredite za omilitev kašlja:

  • Vlažite zrak v prostoru, v katerem je otrok.
  • Pazite, da otrok dovolj pije – mlačno vodo in čaj.
  • Otroku čistite nos, saj zatekanje sluzi iz nosne votline v žrelo deluje dražeče in povzroča kašelj.
  • Pripravite inhalacijske kopeli s čajem kamilice ali komarčka, lahko dodate meto.
  • Pripravite prsne obkladke za kašelj in prehlad: na malo olja prepražite vsaj 2 pesti pa suhih kamilic, da potemnijo in zadišijo. Stresite na krpo, zavijte vsaj v dve krpi. Položite na otrokove prsi neposredno na kožo. Naj bo čim bolj vroče, kolikor še lahko prenese.

Priporočamo tudi Recept za domač pripravek, ki otrokom olajša kašelj in dviguje odpornost

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"