V zadnjih letih so takšni kuhinjski pulti postali izredno priljubljeni, v resnici pa povzročajo neozdravljivo bolezen pljuč.
Britanski zdravniki opozarjajo na vse večje število moških, ki se soočajo z redko novo obliko pljučne bolezni zaradi dela z umetnim marmorjem in granitom. Strokovnjaki so poročali o 11 bolnikih, katerih povprečna starost je le 34 let. Zaradi bolezni so beležili tudi prvo smrtno žrtev.
Težava sodobnih kuhinjskih pultov so materiali, ki vsebujejo velike količine silicijevega dioksida, ki mu pravimo tudi kremen ali kvarc. Ravno taki materiali pa so v zadnjem času izredno priljubljeni pri prenovah kuhinj in kopalnic, saj jih je mogoče oblikovati tako, da izgledajo kot marmor ali granit, vendar so precej cenejši.
Strokovnjaki pozivajo k prepovedi uporabe takšnih materialov v kuhinjah in kopalnicah, da bi preprečili epidemijo pljučnih bolezni med obrtniki, podobno tisti, ki jo je povzročil azbest.
Kaj je silikoza?
Gre za bolezen, ki povzroča brazgotine in poškodbe pljuč, ki nastanejo zaradi vdihavanja prahu pri delu z materiali, ki vsebujejo velike količine silicijevega dioksida.
Povzroča jo redno vdihavanje prahu silike skozi leta ali desetletja. Ob tem prihaja do poškodb občutljive obloge pljuč, kar povzroča otekanje in brazgotinjenje. Ko se stanje slabša, prihaja tudi do slabše absorbcije kisika, kar negativno vpliva na celotno zdravje.
Simptomi se lahko razvijajo skozi leta, vendar vključujejo dolgotrajen kašelj, kratko sapo, šibkost in utrujenost.
Grozljive posledice na zdravje
Britanski strokovnjaki so v novi študiji preučevali 8 novih primerov silikoze pri moških, starih med 27 in 56 let. Eden od osmih bolnikov je umrl, dva potrebujeta presaditev pljuč, trije pa imajo zaradi bolezni poškodovan imunski sistem. Zdravniki so ob tem ocenili da se stanje bolnikov še naprej poslabšuje tudi po tem, ko moški spornega praha ne vdihujejo več.
Zaradi grozljivih posledic zdravniki silikozo primerjajo z podobnimi neozdravljivimi boleznimi, kot sta azbestoza in mezoteliom, ki so se razvile pri tisočih delavcev, ki so v 20. stoletju delali z azbestom.
Dr. Johanna Feary, avtorica študije in strokovnjakinja za pljučne bolezni pri Royal Brompton NHS trust v Londonu, je za The Sun povedala: "Pojav teh primerov je zelo zaskrbljujoč. Bolezen prizadene mlade moške, od katerih mnogi s tem materialom delajo šele nekaj let. Za bolezen ni dobrega zdravljenja, diagnoza pa je lahko uničujoča. Združeno kraljestvo se mora učiti iz izkušenj drugih držav in hitro ukrepati, da bi zmanjšali število smrtnih primerov v prihodnjih mesecih in letih."
Sporni materiali so ponekod že prepovedani, denimo v Avstraliji. Strokovnjaki pa si prizadevajo, da bi do pripovedi prišlo tudi v Evropi.
Vir: thesun.co.uk
Novo na Metroplay: Ninna Kozorog prekinila molk | N1 podkast s Suzano Lovec