Odmor za malico: 4 zdravstveni razlogi, zakaj bi si ga morali privoščiti vsak dan

21. 6. 2018
Deli
Odmor za malico: 4 zdravstveni razlogi, zakaj bi si ga morali privoščiti vsak dan (foto: Profimedia)
Profimedia

Kljub temu da nam odmor za malico vsak dan pripada, je presenetljivo, kako malo ljudi to možnost dejansko izkoristi. Poglejte, zakaj bi si ga morali privoščiti vsak dan!

Čeprav odmor za malico lahko zaradi delovnega okolja (pisarna) za marsikoga pomeni nezdrav obrok (sendvič), vam lahko pol ure ali ena ura pavze med delom pomaga, da se osredotočite nase. To lahko namreč zelo pozitivno vpliva na vaše fizično in psihično zdravje ter dobro počutje.

Tukaj so 4 zdravstveni razlogi, ki vas bodo zagotovo prepričali, da si boste od danes naprej vestno vsak dan vzeli čas za malico in zase.

Sproščanje stresa

Stres, kot verjetno že veste, lahko slabo vpliva na vaše psihično zdravje in vodi k občutkom tesnobe in depresije. Če preprosto nimate časa, da se posvetite športni aktivnosti, ki bi se vam pomagala sprostiti in odpraviti stres, je lahko že to, da se za kratek čas odmaknete od dela, prav tisto, kar potrebujete. Odmor za malico – četudi si ne privoščite dejanske malice (vsekakor pa priporočamo, da se okrepčate) – je lahko odličen za sproščanje stresa in da si vzamete nekaj časa samo zase.

Poskusite tudi: 5 napitkov, ki telesu pomagajo, da se bolje pripravi na stres

Boljša cirkulacija

Odmor za malico navadno zahteva tudi gibanje. Raztegovanje ni koristno le pred in po športni aktivnosti, pomembno je tudi v vsakdanjem življenju. S kratkim sprehodom si boste raztegnili mišice, kar bo izboljšalo cirkulacijo in ohranilo gibljivost sklepov, posledično pa boste zmanjšali tveganje za nastanek krčev in poškodb zaradi nerazgibanosti.

Takšen neverjetni učinek ima 15 minut hoje dnevno na vaše telo!

Vitamin D

Seveda lahko vitamin D dobite tudi s pomočjo hrane (teh 9 živil ga vsebuje največ), vam pa lahko dnevna svetloba in sonce zelo koristita.

Vitamin D potrebujemo za:

  • zdrave kosti (vitamin D namreč poveča absorbcijo kalcija),
  • močan imunski sistem ter
  • preprečevanje depresije,
  • avtoimunih bolezni (saj pomaga pri produkciji celic),
  • rakavih obolenj,
  • težav s kožo in
  • demence.

Izboljšana koncentracija

Morda mislite, da celodnevno sedenje za mizo poveča produktivnost, resnica pa je, da je učinek ravno nasproten. Redne pavze niso potrata časa. Te namreč izboljšajo vaše kognitivne funkcije s tem, ko se um med vsemi stresnimi nalogami osredotoči ne nakaj povsem drugega. Takšne vrste pavzo si lahko vzamete kadarkoli, da premislite in na novo postavite svoje cilje, kar vam bo dalo nov smisel in izboljšalo osredotočenost na naloge.

Preberite še:

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"