DHEA: 'materinski' hormon

2. 12. 2010
Deli
DHEA: 'materinski' hormon

Če si predstavljamo človeško telo kot nekakšno tovarno energije, potem delavce v tej tovarni zagotovo predstavljajo naši hormoni. Vse dokler so delavci zadovoljni, delo poteka v tovarni nemoteno in energije imamo za izvoz. V nasprotnem primeru pa – saj veste.

Žlezi v obliki oreha, ki sedita na vrhu ledvic, sta odgovorni za izločanje dveh, v prihodnjem članku podrobneje predstavljenih 'stresnih' hormonov (adrenalin in kortizol). Poleg tega izločata tudi pomemben hormon DHEA, omenjen v naslovu, vključno z njegovo sulfatno različico (DHEA-S). Novejše raziskave oba močno povezujejo s procesi staranja.

DHEA (dehidroepiandrosteron) je najpogosteje zastopani hormon v človeškem telesu. Številni raziskovalci ga smatrajo kot materinski hormon zaradi pomembne vloge, ki jo igra pri nastanku vseh drugih hormonov.

Naše telo ima sposobnost pretvorbe hormona DHEA v testosteron, estrogen, progesteron in kopico drugih hormonov, imenovanih steroidni hormoni. Nizke stopnje DHEA v telesu so povezane z utrujenostjo, čezmerno telesno težo in s pogostimi nihanji razpoloženja. Visoke stopnje pa z boljšo regeneracijo telesa, odpornostjo, energijo in sposobnostjo vzdrževanja optimalne telesne sestave.

Pri normalni populaciji dosežejo koncentracije hormona DHEA vrhunec okoli 30. leta starosti, potem začnejo postopoma upadati. Pri starosti 70 ali 80 let predstavljajo le še 20 odstotkov najvišjih vrednosti pri moških in 30 odstotkov najvišjih vrednosti pri ženskah.

Ali vse skupaj pomeni, da nizke stopnje hormona DHEA napovedujejo upad naših fizičnih in srčno-žilnih sposobnosti, ali so kvečjemu naključno povezane s smrtnostjo pri starejših?

Študije pri odgovoru na to vprašanje ne podajo konkretnega odgovora, saj so rezultati večinoma neenotni. Kljub temu pa združeno kažejo vidna izboljšanja na področjih fizičnega in psihološkega stanja, izgube maščobnega tkiva, povečanja mišične moči ter izboljšanja libida pri ženskah in spolnih funkcij pri moških.

Kot rečeno, nadledvični žlezi proizvajata tako hormon DHEA kot kortizol. Odnos med njima pa lahko primerjam s tistim med ločenima zakoncema. Kjer vidiš enega, obstaja velika verjetnost, da drugega ne bo blizu.

Podobno je z obema hormonoma, le da je v sodobnem času kortizol tisti, ki drži nadvlado, kar v precejšnji meri pripomore k vedno slabšim sposobnostim našega imunskega sistema in naraščajočemu številu kroničnih bolezni. Prav slednje je odraz moderne nesposobnosti in zanemarjanje pomembnosti ravnovesja med stresom (delom) in sprostitvijo.

DHEA je na voljo v obliki tablet in ga je mogoče – kar preveč preprosto – naročiti tudi prek interneta. Čeprav ponuja potencialne zdravstvene koristi, ne pozabimo, da je to vseeno hormon in se ga ne sme podcenjevati.

Predvidevam, da v rezervoar vašega avtomobila ne bi kar naprej točili vnaprej nastavljene količine goriva. Verjetno bi vneseno količino prilagodili gorivu, ki je bilo v posodi že prej. Zakaj bi torej posegali po tovrstnih dopolnilih tako rekoč 'na slepo', ne da bi prej preverili začetnih vrednosti in s tem razkrili dejanske potrebe?

Če ste se med branjem prispevka prepoznali med negativnimi posledicami, ki jih s seboj nosijo prenizke vrednosti DHEA, pred jemanjem priporočam posvet in nadzor zdravstvenega delavca, izobraženega na tem področju.

Mario Sambolec, osebni trener fitnesa, www.feel-good.si
M: +38631 867 939
E: mario@feel-good.si
E: mario.sambolec@t-2.net
W: http://www.feel-good.si/

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord