Prihaja čas alergij

22. 4. 2012
Deli
Alergija na cvetni prah (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Kihanje, nenehen izcedek iz nosu, otečenost, srbeče oči, astma ... Vse to so simptomi, ki nekatere ljudi spremljajo vsako pomlad. Te alergijske reakcije na cvetni prah pa niso le neprijetne, ampak so lahko tudi nevarne, saj povzročajo odebelitev nosne sluznice, zajamejo pa tudi pljuča.

Takrat nastopi astma. Kar 40% bolnikov, ki jih pesti seneni nahod, imajo tudi astmo.Tako imenovani aeroalergeni, kot je cvetni prah, pa ne prizadenejo le dihalnih poti in sluznice, ampak tudi kožo. Poruši se ravnovesje njenih zaščitnih funkcij, postane suha, razdražljiva, nagnjena k vnetjem, zato se pogosto pojavijo tudi srbečica, rdečina in skelenje.

Alergije zmanjšujejo tudi delovno učinkovitost ali učni uspeh, ter na splošno vplivajo na posameznikovo kvaliteto življenja.

Najboljša samopomoč je izogibanje alergenom

Preden se odpravite v posteljo, si pelode izperite z las, obleko pa si slecite zunaj spalnice. Na podeželju zračite prostore med 19. 00 in 24. 00, v mestu pa med 6. 00 in 8. 00 – takrat je koncentracija pelodov najnižja.

Poleg tega nosno sluznico večkrat dnevno očistite pelodov – z nosno prho ali z nosnim pršilom z morsko vodo. Nos si lahko zaščitite tudi s pršili, ki ustvarijo zaščitni film (na primer nasaleze) ali pa s posebnimi nosnimi mazili, ki vzpostavijo zaščitni sloj (na primer nasulind). Hudim alergikom pomaga tudi, da med cvetenjem 'njihovih' pelodov spremenijo okolje in se odpravijo na potovanje tja, kjer tista rastlina ne raste.

Smrkanje in kihanje

Nos očistite s slano vodo (čajna žlička soli na 250 mililitrov mlačne vode), da izperete cvetni prah. Pri zasluzenih bronhijih je zelo učinkovita inhalacija: zavrite tri litre vode in dodajte od tri do šest kapljic koprovega ali koromačevega olja.

Hlape izmenično vdihavajte z nosom in usti od osem do deset minut. Pri večjih težavah vdihavajte večkrat na dan. Težko dihanje pri alergijski astmi lahko olajša repuh, saj razširja bronhije in zavira vnetno reakcijo.

Razdražena koža

Razdraženo kožo pomirijo hladni obkladki, srbečico ublaži še dodatek kisa (jedilna žlica na liter vode). Priporočljivo je uživanje velike preslice, kajti silicijeva kislina v njej spodbudi celično obnovo in vlaži kožo.

Pomaga tudi zelje, prevreto v dveh litrih vode. Zelje nato odcedite in postavite v hladilnik, dokler ne doseže od deset do 15 stopinj Celzija, z njim prepojite povoj iz gaze in povijte prizadeto mesto.

Če vas pečejo oči

V tem primeru pomaga protivnetni obkladek iz smetlike. Dve čajni žlici prelijete s 300 mililitri vode, pustite zavreti in počakate pet minut. Robček ali gazo navlažite z ohlajenim čajem ter za deset do 15 minut položite na zaprte oči. Proti nabreklim vekam pomaga hladilna maska za oči, polnjena z gelom. Pustite jo delovati 20 minut.

 

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord