Če si želite boljšega počutja, v svoj vsakdan vključite ta napitek.
Mnogi redno uživajo mleko ali jogurt, a ko govorimo o mlečnih izdelkih, pogosto pozabimo na še en dragocen napitek: sirotko. Izkazalo se je, da ima sploh kozja sirotka številne pozitivne učinke na zdravje. Med drugim naj bi pomagala pri hujšanju, krepila kosti, blagodejno vplivala na prebavo, priporočljiva pa je tudi za ljudi s sladkorno boleznijo tipa 2.
Ne spreglejte:
- Odpoklic živila: v izdelku, ki ga obožujejo otroci, potrdili prisotnost nevarne bakterije
- Kulturni ljudje nikoli ne zastavljajo teh vprašanj (niti bližnjim)
Količina kozje sirotke, ki jo je priporočljivo zaužiti dnevno, je odvisna od vaših ciljev. Optimalna dnevna količina znaša približno pol litra, najbolje pa je, če jo popijete zjutraj na prazen želodec. Športnikom oziroma ljudem, ki redno telovadijo, se priporoča uživanje tudi po treningu.
Prednosti kozje sirotke
Kozjo sirotko se v ljudski medicini uporablja že stoletja. Hipokrat jo je priporočal za krepitev imunskega sistema in proti izčrpanosti. Danes se priporoča ljudem z različnimi zdravstvenimi težavami, kot so bolezni jeter, pljuč in prebave.
Redno uživanje kozje sirotke lahko pomaga pri lajšanju težav z dihanjem in pripomore k čiščenju pljuč. Prav tako se živilo uporablja tudi kot naravni "čistilec jeter". Ljudem z zamaščenimi jetri se priporoča, da zjutraj, dve uri pred zajtrkom, popijejo dva kozarca kozje sirotke.
Dodatna prednost je še, da kozjo sirotko lahko uživajo tudi otroci, vključno z alergiki. Pri alergikih je sicer potrebna dodatna previdnost, a kozja sirotka velikokrat ustreza tudi tistim, ki so sicer alergični na kravje mleko.
Seveda pa je pomembno poudariti, da kozja sirotka ni zdravilo, zato je smiselno, da se jo uporablja preventivno, kot del uravnotežene prehrane. V primeru kakršnih koli zdravstvenih težav se pred uživanjem posvetujte s strokovnjakom.
Vir: krstarica.com