Umetnost iskrenosti

27. 11. 2003
Deli
Umetnost iskrenosti

Jure Košir, slovenski vrhunski smučar, modruje o športnem imidžu.

Ali s športnimi uspehi samodejno pride tudi slava?

Športni uspeh te izpo­stavi. Zelo dober uspeh te lahko celo naredi slav­nega, toda to še ni imidž. Zanj je naj­po­memb­neje, kak­šen člo­vek si.

Torej se imidža ne da graditi?

O, seveda se ga da. Ven­dar pa se takoj vidi, ali je umetno zgra­jen. Če se pred dru­gimi pre­na­re­jaš in igraš nekaj, kar nisi, se to takoj opazi. Bodi to, kar si tudi v res­nici.

Koliko slave prinesejo športni uspehi in koliko ustrezno ravnanje z mediji?

Opa­žam, da je vede­nje pred mediji čeda­lje pomemb­nejše. Neka­teri šport­niki niso ravno vrhun­ski mate­rial, a jih mediji dodatno "zgra­dijo", in že imate zvezd­nika. To ni prav!

Kaj je torej najpomembneje pri nastopih v javnosti?

Glejte, težava je v tem, da niti pod razno ne moreš vedeti, kaj jav­nost hoče. Nikoli ne moreš zado­vo­ljiti vseh. Vedno boš nekomu trn v peti. Torej bodi tisto, kar si. Neiskre­nost, zla­ga­nost je pri lju­deh vse­lej slabo zapi­sana.

Toda vendarle je treba imeti ciljno pubiliko. Je to širša javnost, torej gledalci, ali strokovni krogi, se pravi trenerji, selektorji, direktorji?

Širša jav­nost. Šport je name­njen gle­dal­cem, ne pa tre­ner­jem in selek­tor­jem.

Ste svoj imidž uporabljali tudi pri osvajanju deklet?

(Smeh) No ja, tudi. Pri prvem stiku veliko pomaga, če rečeš, da si Jure Košir. Na daljši rok pa ne pomaga. Športni uspehi ti ne poma­gajo, če si sicer navadno teslo.

Se je pri grajenju imidža treba ozirati na okolico?

Naj­boljši šport­niki, kar sem jih spo­znal, se niso ozi­rali na oko­lico. Tre­nerji so jim govo­rili eno, oni pa so si izbrali svojo pot. Izbrali in tudi vztra­jali. To je uspeh!

Gregor Logar, foto Aleksander Štokelj

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord