Nordijska hoja je ena najbolj učinkovitih, celovitih in dostopnih telesnih aktivnosti, a na videz zelo preprosta aktivnost od vas vseeno zahteva nekaj osnovnega znanja o tehniki hoje, da bo ta kar se da učinkovita. Nesmiselno je vihteti palice in jih ne izkoristiti za to, čemur so namenjene.
Pravilna tehnika nordijske hoje
Največ znanja o tehniki hoje boste pridobili, če se boste odločili za individualno vadbo nordijske hoje ali za skupinsko organizirano nordijsko hojo.
Ne glede na to, kje vadite in za kakšno obliko vadbe se odločite, upoštevajte spodnje napotke glede tehnike nordijske hoje:
- Palice držite pod kotom poševno nazaj.
- Postavljanje stopal naj poteka od pet prek stopalnega loka na prste.
- Koraki naj bodo daljši kot pri navadni hoji - le tako začutimo pravo nordijsko hojo.
- Palico je treba zabosti v tla, da začutite odriv.
- Za rameni zamahnete z roko tako daleč nazaj, da je roka v ravni liniji s palico.
- Če se z dlanmi neprenehoma čvrsto oklepate palic, bodo mišice v ramenih in tilniku preveč napete in sčasoma boste začutili bolečino, zato pri odrivu nazaj spustite palico iz dlani (palico zadrži v dani trakec).
- Roke naj zamahujejo ravno obratno kot noge, najprej leva noga, sledi desna roka in nasprotno.
- Pogled naj bo usmerjen naravnost naprej.
- Zgornji del telesa naj bo poravnan, in ne usločen.
- Dihajte sproščeno.
- Ko hodite po hribu navzgor, morate roke uporabljati še močneje kot sicer. Eno roko zavihtite čim dlje naprej, drugo pa potisnite močno nazaj.
- Po hribu navzdol kolen nikoli povsem ne iztegnite, ampak naj bodo vedno rahlo upognjena, sicer bo vsak korak učinkoval kot udarec. Zadnjico potisnite nazaj, da bo težišče telesa čim nižje, in delajte kratke korake. Palice postavljajte pred telo in se nanje čvrsto naslonite z roko - tako palica ublaži korak in prenaša skoraj tretjino teže telesa. Način hoje po hribu navzdol je enak kot v hrib in po ravnem (leva roka, desna noga in nasprotno).
Kakšna je primerna dolžina palic?
Na splošno velja, da naj bo ob postavitvi palic pravokotno na podlago kot v komolcu 90 stopinj, vendar je pravilna dolžina palic za posameznika odvisna od več dejavnikov:
- od dolžine koraka,
- dolžine nog,
- ritma hoje,
- mišične moči in gibljivosti,
- vadbenih ciljev ipd.
Okvirno dolžino dobimo tudi, če telesno višino pomnožimo z 0,68. Bolje pripravljeni posamezniki imajo lahko tudi daljše palice.
Priporočamo Nordijska hoja: Kaj je dobro vedeti?
Novo na Metroplay: "Vse več mladih zboli za rakom" | Klara Čampa