Zdravilni ingver

7. 1. 2009
Deli

Ingver znanstveniki prištevajo med najmočnejše rastlinske antioksidante. Znanstvene raziskave so pokazale, da pomaga pri slabi prebavi, zgagi in bruhanju ter preprečuje slabost med potovanjem.

Poleg tega spodbuja krvni obtok, sprošča ožilje, pomaga pri vnetem grlu, lajša izkašljevanje, krepi izločanje sline, ugodno deluje na jetra, zmanjšuje holesterol in ima antiseptične lastnosti.

Ingver naj bi v prekomernih količinah lahko vplival na osrednje živčevje ali pa povzročil depresijo in aritmijo. Vendar je ta možnost zelo majhna oziroma skoraj izključena. Po priporočilu strokovnjakov naj bi se pred uživanjem večjih količin ingverja z zdravnikom posvetovale nosečnice, doječe mamice in bolniki z žolčnimi kamni.

V ingverju se skriva ogromno aktivnih sestavin, značilen vonj in rahlo pekoč okus pa mu daje spoj eteričnih olj in smol. Avstralski raziskovalci ingver enačijo z aspirinom, saj uspešno lajša vnetja in odpravlja bolečine. Njegova prednost pred aspirinom pa je v tem, da ne povzroča črevesnih težav, saj deluje pomirjevalno.

Na splošno lahko uporabo ingverja ocenimo kot varno. O neželenih učinkih ni trdnih dokazov, prav tako tudi niso znane interakcije z drugimi zdravili, čeprav v primeru zdravil, ki izkazujejo podobne ali nasprotne učinke prej opisanim, svetujemo previdnost.

Za boljši okus jedi

Poznavalci priporočajo uporabo svežega ingverja. Ingver v prahu se od svežega razlikuje po močnejšem okusu, k jedem pa se ga doda veliko manj kot svežega. Žlička ingverja v prahu zadostuje količini velike žlice naribanega svežega ingverja. Če vam je ingver kot začimba še neznan, ga dodajte sadnim solatam, osvežilnim napitkom, čaju, kompotu, sladicam ali ribjim in mesnim jedem.

Seveda pa ingverja ne jedo zgolj zaradi njegovih zdravilnih učinkov, ampak predvsem zaradi posebnega okusa, ki ga Azijci naravnost obožujejo. Svež ingver diši podobno kot limona in ima rahlo pikanten, rezek okus, vendar je hkrati osvežilen.

Za pripravo hrane se uporablja korenika – podzemeljsko steblo, in ne korenina oz. gomolj, kot misli veliko ljudi. V azijski kuhinji včasih uporabljajo tudi ingverjeve liste. Ingver lajša prebavo in blaži težave z vetrovi, če ga v majhnih količinah dodajamo težje prebavljivim jedem. Pospešuje presnovo in porabo kalorij.

Korenina ingverja vsebuje do 3, 3 odstotka eteričnih olj. Plasti tkiva, ki vsebujejo ta olja, so tik pod plutasto skorjo, zato morate korenino lupiti zelo na tanko in previdno. Vsebuje nekatere ostre snovi, na primer gingerol, zingeron in shogaol, ki vzpodbujajo delovanje žolča. Med dušenjem ingver mehča meso, saj vsebuje encim za prebavo beljakovin proteazo.

Za osvežitev

Ingver lahko pijemo tudi v obliki čaja in hladnih napitkov. Deluje zelo osvežilno in poživi telo. Tudi kozmetika, torej kreme, ki vsebujejo izvlečke ingverja, delujejo na kožo zelo osvežujoče in poživljajoče.

Ingverjev čaj

Sestavine:

  • 20 g ingverja
  • 3 cimetove palčke
  • 1/2 čajne žličke kardamoma
  • 2 nageljnovi žbici
  • 2 čajni žlički črnega čaja
  • 500 ml mleka
  • 2 žlici rjavega sladkorja

Priprava: Ingver olupite in ga narežite na tanke lističe. Kuhajte ga v 500 ml vode skupaj s kardamomom, nageljnovimi žbicami in cimetovimi palčkami približno 13 minut. Dodajte črni čaj in kuhajte še 2 minuti. Dodajte mleko in sladkor ter še enkrat zavrite. Odstavite, odcedite in uživajte v edinstvenem okusu.

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ