Koliko načrtovanja potrebuje sreča?

15. 10. 2010
Deli
Koliko načrtovanja potrebuje sreča?

Pot do sreče se vije med dvema ekstremoma – lahko jo čakamo in čakamo ali pa si natančno zarišemo vse njene obrise. Vprašanje je le: kako najti pravo pot?

Morate pa se tudi vprašati, kaj vas osrečuje, kaj vam je pomembno pri vašem delu in tudi v odnosu. Kdor verjame, da so odgovori na ta vprašanje nadvse preprosti, ima redko srečo, da spada med ljudi, ki so zelo zgodaj prepoznali svoje poslanstvo. Lahko pa se tudi moti. Ni namreč vedno lahko dognati, kaj človek pravzaprav želi. Kdor želi najti svojo pot, mora biti pripravljen prehoditi tudi nekaj stranpoti.

Te vam bodo pomagale, da se boste lažje znašli na svojem notranjem zemljevidu. Le če boste poskusili dovolj izzivov in priložnosti, boste tudi vedeli, kaj dejansko želite. Če pa boste preveč načrtovali, boste najverjetneje nekega dne ugotovili, da to ni bil dober načrt.

Če si boste zadali cilje, v katere boste verjeli, ste že na pol poti. Znati morate sprejemati odločitve in ostati pri stvari. Nič več si ne govorite: ''Bom videla, kaj se bo zgodilo,'' temveč si recite: ''Ja, tako bom to naredila!'' Nedoločnost vam namreč ne bo prinesla prav ničesar.

Kdor reče A, mora reči tudi B? Ni nujno. Če ste se odločili za določen cilj, to še ne pomeni, da se morate odreči preostalemu življenju. Znati morate tudi pogledati vase in presoditi, ali ste srečni ali ne. In se vprašati, ali je smer pravilna. Se morda za vašimi željami skriva nekaj povsem drugega?
Ko vas obdajo resni dvomi, je čas, da se nekoliko sprostite, ustavite in pogledate okoli sebe. Videli boste, da se da prav lepo pripeljati do sreče!

5 pravil za pravo igro življenja

Sreča ni samoumevna. Obstajajo poteze, s katerimi jo lahko povabite k sebi ali pa tudi odženete.

1 Pazite, da se vam ali vašim soigralcem ne pripeti kakšna neprijetnost.

Preprečiti se jih ne da, toda določenim nesrečam se je vendarle možno izogniti. Če boste skrbeli za tehnično brezhibnost električnih naprav v svojem domu, na varnost avtomobila, bili previdni na cesti in preventivno skrbeli za zdravje, boste že veliko naredili za brezskrbno, zadovoljno življenje.

2 Nekatere formulacije kar zbrišite iz besednjaka.

Z izrečenimi besedami si lahko pokvarimo tudi lastno razpoloženje! ''To mi tako ali tako ne bo uspelo,'' je le eden od takih stavkov. Raje recite: ''Poskusila bom!'' In namesto: ''Moram, moram,'' raje ''Bom''. Ob takšni formulaciji se ne boste več počutili kot uboga žrtev.

3 Nikar se ves čas ne primerjajte z drugimi – vstopite v igro.

Ta je lepša, boljša, bolj zabavna, bolj vitka … Če boste stalno gledali, kaj imajo in znajo drugi, se boste počutili vedno manjše in nezadostne. Bolje bo, da se spomnite na svoje prednosti in odlike.

4 Poskrbite za dobre občutke.

Obstajajo stvari, ki nas še posebej osrečijo. Nekateri denimo radi kuhajo s prijatelji, druge navdušujejo dolgi sprehodi, tretji se radi igrajo z otroki. Poiščite dejavnosti, ki vplivajo na vaše dobro počutje, in se jih lotevajte čim bolj pogosto.

5 Od časa do časa tudi kaj izpustite.

Ni treba, da vedno vse teče brezhibno! Nič ni narobe, če se kdaj dolgočasite ali pa ste slabe volje. Tudi to spada zraven!

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"