Pšenična trava preprečuje nastanek ateroskleroze

11. 10. 2012
Deli
Pšenična trava preprečuje nastanek ateroskleroze (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Raziskave o hranilni vsebnosti žitnih trav in zanimanje za njene skrivnostne elemente, ki krepijo zdravje, segajo v leto 1935. Ena od raziskav pa je pokazala, da pšenična trava preprečuje tudi nastanek ateroskleroze in pomaga pri zdravljenju.

Peroksidacija kožnih lipidov zaradi izpostavljenosti UV žarkom že dlje časa povezujemo s staranjem kože in z nastankom kožnega raka. Ti visoko reaktivni peroksidi pospešujejo nastanek raka, mutacije in staranje.

Oksidacija maščob (lipidov) prav tako igra pomembno vlogo pri razvoju ateroskleroze, za katero je značilno nalaganje holesterola na arterijski steni.

Ateroskleroza sodi med eno najpogostejših bolezni srca in ožilja in je zelo pogosta v razvitih deželah.

Maščobe se odlagajo v steno arterij in mašijo žile, ki iz srca dovajajo kri vsem organom. To je proces, ki pogosto poteka brez posebnih svarilnih znakov in ker bolezen v zgodnjih stadijih nima simptomov, je potrebno aterosklerozo predvsem z različnimi sredstvi preprečevati.

Če bolezen napreduje, lahko nastopijo tudi zelo resne težave, kot so gangrena, razjede na nogah, nastanek koronarne bolezni in angine pektoris, srčni infarkt ... Možganska ateroskleroza pa lahko povzroči tudi delno izgubo vida ali govora, paralizo in vodi v možgansko kap.

Dejavniki, ki pospešujejo aterosklerozo oz. mašenje žil
  • Telesna nedejavnost,
  • sedeč način dela,
  • debelost,
  • sladkorna bolezen,
  • kajenje
  • visok krvni tlak
  • maščobe v krvi.
Pšenična trava preprečuje in zdravi aterosklerozo

Opravljenih je bilo kar nekaj raziskav, ki dokazujejo, da lahko antioksidanti preprečujejo oksidacijo maščobnih kislin in kažejo, da ti ne delujejo zgolj preventivno, temveč tudi kurativno.

V raziskavi so raziskovalci uporabili sok mlade ječmenove trave, posušen z zamrzovanjem, in ga razbili na manjše delce. Iz soka so izolirali močan antioksidant 2" -0-GIV, s pomočjo analize izmerili njegovo antioksidantno delovanje in ga nato primerjali z vrsto vitamina E, alfa-tokoferolom in z BHT, sintetičnim antioksidantom, ki se uporablja za konzerviranje maščob, olj in živil.

Omenjeni antioksidant je pri različnih poskusih, ki so proučevali oksidacijo maščob, konkuriral vitaminu C, vitaminu E in BHT.

Tako je dokazal pomembno antioksidativno delovanje pri lipidni peroksidaciji.

Kaj je pšenična trava?

Pod tem pojmom razumemo raznolike trave, ki se zaradi svojih terapevtskih in hranilnih lastnosti uporabljajo kot zeliščna zdravila. Kupiti se jo da v obliki sveže iztisnjenega soka, koncentrata dehidriranega soka, ekstrakta, praha celega lista trave ali pa celo v obliki tablet.

Učinkovine pšenične trave

Učinkovine pšenične trave so raznolike, njene tri največje terapevtske funkcije pa so čiščenje krvi, razstrupljanje jeter in čiščenje debelega črevesa. Je zelo hranilna in krepilna.

V terapevtske namene zaužijemo od 180 do 300 ml svežega soka pšenične trave oziroma enakovredno količino prahu. Če želite izboljšati svojo prehrano ali jo uživati v preventivne namene, si lahko torej naredite sok ali pa jo zaužijete v obliki tablete. Travo se najpogosteje dobi v trgovinah z naravno hrano.

Iz knjige Pšenična trava; avtor Steve Meyerowitz

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ