N.Z. | 20. 9. 2023, 13:06

Imate radi tuno? Po tej oznaki na pločevinki boste vedeli, da je bila riba ujeta v radioaktivnih vodah

profimedia

Konzervirana tuna je pogosto na naših mizah. To okusno živilo, še posebno, če je vložena skupaj z olivnim oljem, velja za izjemno zdravo izbiro. Pa vendar. Ste se kdaj vprašali, od kod prihaja? Odgovor na to vprašanje boste našli v oznakah na embalaži.

Srbsko združenje potrošnikov Effectiva je na svojem profilu na Twitterju objavilo primer tune, kjer jasno piše, da vsebuje ribe iz ribolovnih območij, ki so označena kot rizična. V danem primeru je šlo za ribe z območja, kjer so zaznane povišane ravni radioaktivnega sevanja.

"V trgovinah lahko najdete izdelke iz rib, ulovljenih na ribolovnih območjih, ki so označena kot rizična. V tem primeru je govora o ravneh sevanja. Eden od teh je tisti na sliki, na katerem je jasno navedeno, da so v njem ribe iz ribolovnih območij Tihega oceana, ki so označene z rdečimi črkami, kar je povezano z nesrečo v jedrski elektrarni Fukušima. Res je, da se je to zgodilo pred 12 leti, a aktivnosti okoli izpusta radioaktivne vode v morje se nadaljujejo še danes," piše v objavi ob fotografiji pločevinke.


Trgovske police so polne prehranskih izdelkov iz rib z različnih koncev sveta.

Medtem ko je pri 'divji' ribi na embalažo potrebno navesti ribolovno območje, kjer je bila ujeta, mora biti pri gojeni ribi navedena država gojenja.

Ribolovno območje je označeno po mednarodni klasifikaciji (FAO + pripadajoča številka). Slednje je  pomembno, saj vam ta oznaka pove, ali je bila riba ujeta v območju sevanja.

Kode FAO 61, 67, 71, 77, 81 in 87 označujejo radioaktivna območja Tihega oceana.

V primeru objavljene konzerve tune lahko na embalaži kot problematične najdete oznake FAO 61, 71, 77 in 81 – obstajajo pa tudi druge, ki označujejo rizična ribolovna območja.

Oznake ribolovnih območij

FAO 21 - severozahodni Atlantik

FAO 27 - severovzhodni Atlantik

FAO 27. III d - Baltsko morje

FAO 31 - centralno-zahodni Atlantik

FAO 34 - centralno-vzhodni Atlantik

FAO 37.1, 37.2 u 37.3 - Sredozemsko morje

FAO 37.4 - Črno morje

FAO 41 - jugozahodni Atlantik

FAO 51 i 57 - Indijski ocena

FAO 61, 67, 71, 77, 81 i 87 - Tihi ocean

FAO 48, 58, 88 - Antarktik

Kot zanimivost še:

  • FAO 37.2.1 - ribolovno področje slovenskih ribičev (severni del Jadranskega morja) 

Povzeto po n1info.ba

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord