Kopanje in sončenje proti luskavici

14. 6. 2014
Deli
Kopanje in sončenje proti luskavici (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Ko smo na morju, prijetno združimo s koristnim – sončenje, kopanje in sprehodi ugodno vplivajo na nas, zlasti na tiste, ki imajo kožne, pljučne in psihične težave.

Kopanje in sončenje proti luskavici

Čeprav nas z vseh strani opozarjajo, kako je sončenje škodljivo, je lahko pri kožnih boleznih priporočljivo. Zlasti je sonce pomembno pri zdravljenju luskavice, ki je kožna bolezen, zaradi katere se na koži pojavljajo rdeče luske, najpogosteje na laktih, lasišču, dlaneh in stopalih.

Vendar strokovnjaki pravijo, da je treba kožo zaščititi pred direktnim soncem, jo pokriti z bombažnim materialom in se izogibati sonca med 10. in 16. uro. Prav ta kombinacija plavanja in sončenja daje pri zdravljenju luskavice najboljše rezultate. Morska voda raztaplja nakopičene luske na delih telesa, sonce pa blaži rdečico in vnetni proces, ki se odvija na koži.

Priporočljivo je, da pred odhodom na plažo dele, kjer je luskavica, namažejo s kremo, ki vsebuje salicilno kislino.

S soncem in soljo zdravite tudi glivice in vitiligo

Vitiligo je avtoimuna bolezen, ki napade kožo, na kateri zaradi pomanjkanja melanina nastanejo beli madeži, saj se uničuje obstoječi pigment. Pojavlja se na pregibih, rokah, komolcih in obrazu.

Ker je vitiligo posledica stresa, je vsak počitek dobrodošel, zlasti tak na morju, saj sonce spodbuja nastanek melanina. Osebe, ki imajo vitiligo, pa se ne smejo direktno izpostavljati soncu, saj lahko dobijo opekline.

Morje blaži tudi glivična obolenja, saj spodbuja menjavo kožnih celic in jih prisili, da se obnovijo. Ker glivice nastajajo pod prsmi, pazduho in na stopalih med prsti, morate po kopanji dobro obrisati te dele.

Preverit še:

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord