Nove raziskave o težavah s prekomerno težo

13. 12. 2011
Deli
Nove raziskave o težavah s prekomerno težo (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Svetovna zdravstvena organizacija že več let opozarja na problem prekomerne telesne teže. Vedno več ljudi se otepa odvečnih kilogramov, posledično pa njihovo zdravje peša.

Prekomerna teža ne vpliva le na splošno počutje

Pri ljudeh s prekomerno telesno težo se močno povečajo možnosti za bolezni in težave z zdravjem, kot so bolezni srca in ožilja, nastanek žolčnih kamnov, sladkorno bolezen, večje verjetnost za možganski udar ali infarkt, debelost lahko povzroči tudi anksiozna stanja in depresije, vpliva pa tudi na možgane.

V Sloveniji 16,3 odstotka žensk s prekomerno telesno težo

V Sloveniji je bilo po podatkih evropskega statističnega urada Eurostata zelo debelih 16,3 odstotka žensk oziroma 17,3 odstotka moških, starejših od 18 let. Za zelo debele sicer veljajo osebe, katerih indeks telesne mase presega 30.

V Evropski uniji (EU) je takšnih kar četrtina. Eurostat je navedel tudi podatek za ZDA, kjer je bilo leta 2009 zelo debelih 26,8 odstotka žensk in 27,6 odstotka moških. Najmanj debelih je v Romuniji – le osem odstotkov žensk in 7,6 odstotka moških, sledijo Italija, Bolgarija in Francija.

Po drugi strani največji delež zelo debelih oseb med ženskami beležijo v Veliki Britaniji (23,9 odstotka), med moškimi pa na Malti (24,7 odstotka). Delež debelih žensk je visok tudi v Latviji, Estoniji in na Malti, moških pa še v Veliki Britaniji, na Madžarskem in Češkem.

Med spoloma ni pomembnejših razlik

V osmih državah je višji odstotek zelo debelih oseb med ženskami, v desetih pa med moškimi, medtem ko sta v eni državi spola izenačena. Med mladimi ženskami je največ zelo debelih v Veliki Britaniji, dobrih 16 odstotkov.

V Sloveniji so med 18. in 24. letom starosti zelo debeli štirje odstotki žensk, med 25. in 44. letom jih je zelo debelih deset odstotkov, med 45. in 64. letom pa dobrih 23 odstotkov.

V Sloveniji je delež zelo debelih med ženskami z nizko izobrazbo 22 odstotkov, med tistimi s srednjo izobrazbo 11,2 odstotka in med visoko izobraženimi 8,8 odstotka.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord