Paradižnik – čuvaj našega telesa pred tumorji in visokim pritiskom

5. 8. 2016 | Vir: liza.aktivni.si
Deli
Paradižnik – čuvaj našega telesa pred tumorji in visokim pritiskom (foto: Profimedia)
Profimedia

Zaradi blagodejnih in zdravilnih učinkov je paradižnik po vsem svetu dobil številne vzdevke. Tako mu Italijani pravijo zlato jabolko, Francozi pa jabolko ljubezni zaradi afrodizičnega delovanja.

Paradižnik je bogat s karotenoidi, predvsem z betakaroteni in alfa-tokoferolom, ki uničuje proste radikale in tako brani organizem pred nastankom tumorjev.

Poleg tega je ta sadež (ali zelenjava, kakor želite) pravi rudnik vitaminov. V njem se kar tare vitamina C, poleg tega pa v vaše telo prinese še vitamine B, E in K. V paradižniku je še polno mineralov, največ bakra, kalija in natrija, a tudi magnezija, kalcija in železa.

Ljudje, ki pogosto uživajo živila, bogata s temi antioksidanti, dokazano redkeje zbolijo za številnimi vrstami raka, koronarno boleznijo srca, kapjo in sivo mreno.

Raziskave, ki so jih pred kratkim opravili v Veliki Britaniji, so pokazale, da karotenoidno barvilo likopen, ki obarva paradižnik rdeče, preprečuje nekatere oblike raka, ker zmanjšuje škodo, ki jo povzročajo prosti radikali. Tomantin, ki je prav tako v paradižniku, pa deluje na mnogo bakterij, virusov in glivic.

Raziskovalci s harvardske univerze pa so tudi ugotovili, da se je pri moških, ki so vsak teden pojedli deset ali več enot živil s paradižnikom – paradižnik je namreč najbogatejši prehranski vir likopena – tveganje za pojav raka na prostati znižalo za skoraj 45 odstotkov. Likopen je morda učinkovit tudi proti želodčnemu raku in rakavim boleznim prebavil na splošno.

Zaradi vsebnosti kislin so paradižnik v preteklosti uporabljali tudi za čiščenje medeninastih predmetov in emajlirane posode.

Malo kalorij

Paradižnik je nizkokalorično živilo, saj 100 g da le približno 17 kcal ali 73 kJ, zato je zelo uporaben v nizkokaloričnih dietah.

V 100 g paradižnika najdemo 1715 mcg karotenov, 1 g vlaknin, 1,2 mg vitamina E, 17 mg vitamina C, 250 mg kalija, 0,5 mg železa, nekaj bakra in veliko likopena – antioksidanta iz skupine karotenoidov, ki imajo to značilnost, da zavirajo razraščanje rakavih celic!

Festival paradižnika

V prelepem dvorcu La Bourdaisiere v Franciji vsako jesen pripravijo festival paradižnika, kjer pridelovalci z vsega sveta razstavljajo svoje pridelke – paradižnike najrazličnejših oblik in barv, in tudi okusne izdelke, od sladkih marmelad, džemov, kompotov, blago ali ostro začinjenih namazov, prelivov, omak, sladic, piškotov, kruhkov, pogač do mesnih in brezmesnih jedi.

Letos bo potekal že 18. Festival, in to 10 in 11. septembra, prvi dan bo organizirana prava testeninska zabava z odličnimi paradižnikovimi omakami, vstopnina pa je 7,5 evra.

Kako ga hraniti

Zdrav zrel paradižnik hranite v hladilniku, medtem ko nezrele sadeže hranite na sobni temperaturi ali celo na soncu.

Osvežilni paradižnikov koktajl

Potrebujete:

  • 2 zeleni pekoči papriki
  • malo bazilike
  • sol
  • 400 g paradižnika
  • 400 ml pomarančnega soka

Priprava:

Pekoče paprike razpolovite, da lahko odstranite semena, potem pa jih narežite na kockice. Narezane paprike in baziliko dodajte mešanici soka iz pomaranč in paradižnika. Posolite in ponudite ohlajeno.

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"