Veste, kaj se zgodi z vašim telesom, če spite premalo? Posledice niso zanemarljive!

6. 3. 2023
Deli
Veste, kaj se zgodi z vašim telesom, če spite premalo? Posledice niso zanemarljive! (foto: Profimedia)
Profimedia

Koliko ur ste danes spali? Morda se ravno sedaj v vašem telesu dogajajo spodnji procesi, ki lahko nakopljejo resne težave. 

Ena neprespana noč vam bo prinesla temne podočnjake, manjšo produktivnost, več skodelic kave in razdražljivost. A na srečo, to ne bo trajalo večno in ne bo imelo posledic na daljši rok. Ko dlje časa ne spite dovolj, pa je stanje precej bolj resno. 

Tako se telo odzove, ko ne dobi dovolj počitka: 

Več stresa

Pomanjkanje spanja povzroči višje ravni kortizola (stresnega hormona). Ko spimo, raven kortizola upade. Pomanjkanje spanca pa je določena vrsta stresa, zato se raven kortizola v tem primeru zviša. Ko je telo nenehno pod stresom in v stanju pripravljenosti, ne more normalno delovati, zato se lahko zgodi, da preide v katabolično stanje. Posledica tega je izguba mišične mase in kopičenje maščob. 

Oslabljene mišice

Kortizol bo razgradil mišice, telo pa bo začelo uporabljati glukozo in aminokisline, ki sestavljajo mišice. Ker so aminokisline gradniki mišic, jih bo telo težko ponovno zgradilo, če ne bodo prisotne. Ko imate v telesu stalno povišan hormon kortizol, ste lahko ves čas v vnetnem stanju. 

Padec razpoloženja

Samo pomislite, kakšne volje ste že po eni neprespani noči? Precej bolj ste razdražljivi in težko se privlečete do konca dneva, kajne? 

Povišane ravni kortizola vplivajo tudi na možgane, kar privede do sprememb nevrotransmiterjev in posledično pride do neravnovesja hormona serotonina (hormona sreče). To pomeni slabše mentalno zdravje in splošno počutje. V resnici gre za začaran krog, saj slabo razpoloženje lahko vpliva na kvaliteto spanca. 

Manjši libido

Kot smo že ugotovili, visoka raven kortizola vpliva na druge hormone, tudi na testosteron in ostale, ki vplivajo na libido. V zgodnji odrasli dobi imamo največ DHEA-ja, hormona, ki se proizvede v nadledvični žlezi. S staranjem ta upada. Visoka raven kortizola poruši ravnovesje v nadledvični žlezi, kar posledično zmanjša libido. 

Bolj boste lačni

Pomanjkanje spanca lahko znižuje raven leptina, ki uravnava apetit. Ta sporoča, kdaj je čas, da prenehamo jesti, in ker tega "senzorja" sedaj ne boste imeli oz. ne bo deloval pravilno, boste pojedli več, kot bi morali. Po drugi strani se bo dvignila raven grelina, zaradi česar boste bolj lačni. 

Izpadanje las

Pomanjkanje spanca lahko vpliva na delovanje ščitnice in jo ovira pri delovanju. to pomeni, da ščitnica ne proizvaja dovolj hormonov. Simptomi so utrujenost, stalno vas zebe, povečanje teže, depresija, izpadanje las ...

Poglejte še nekaj drugih simptomov dolgotrajnega primanjkovanja spanca: 

  • težave z duševnim zdravjem
  • vnetja
  • težave z inzulinom
  • hormonsko neravnovesje
  • težave s plodnostjo
  • diabetes

Preverite aktivni podkast!

Emil Ledenko je športnik, ki že celo življenje živi aktivno življenje. V zadnjih letih se ukvarja predvsem z ledenimi potopi, zavestnim dihanjem ter umirjenim življenjem nasploh.

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek