Vplivi sonca na melanom

7. 6. 2012
Deli
Vplivi sonca na melanom (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Melanom se v približno 30 odstotkih primerov razvije v že obstoječem kožnem znamenju, v približno 70 odstotkih pa se pojavi kot novo znamenje kjerkoli drugje na koži.

Vplivi sonca na melanom

Poleg genetike je eden od glavnih dejavnikov za nastanek melanoma sonce oziroma ultravijolični (UV) žarki. Dobro pa je, da lahko vplivamo na ta dejavnik z ustrezno zaščito in pravilnim vedenjem!

Naša koža se pred škodljivimi učinki UV-žarkov brani na več načinov. Njen najbolj znani obrambni mehanizem je tvorba kožnih pigmentov ali melaninov, zaradi česar na soncu porjavimo. Zagorelost je pravzaprav obrambna in zaščitna reakcija kože pred UV-žarki!

Koža se načeloma zelo hitro obnavlja, a ne pozablja. Pri sončenju poškodujemo prav tisti sloj kože, ki je bistven za obnovo, to je bazalni sloj povrhnjice. Če se poškodba zaradi ponavljajočega se sončenja večkrat ponovi, se njena sposobnost za obnovo zmanjša.

Zagorela koža je torej znak, da so v njej že nastale škodljive spremembe. Če se vsako leto pretirano izpostavljamo sončnim žarkom, se poškodbe, ki so nastale v koži, stalno seštevajo in kopičijo ter se pozneje lahko izrazijo v resnejši obliki, kot je nastanek melanoma.

Tudi izpostavljanje umetnemu izvoru UV-žarkov (npr. solarij) močno povečuje tveganje za razvoj melanoma.

Zaščita pred soncem varuje tudi pred melanomom

Petnajstletna klinična študija, opravljena v Avstraliji, je dokazala, da vsakodnevna uporaba učinkovite zaščite pred soncem varuje tudi pred melanomom.

V Avstraliji odkrijejo največ primerov melanoma na svetu, prav zato je bilo za lokacijo 15-letne epidemiološke raziskave izbrano avstralsko mesto Nambour v Queens­landu.

Raziskava je na vzorcu 1.621 ljudi preverjala vpliv dolgotrajne uporabe zaščitnih pripravkov, ki ščitijo pred UVA- in UVB-žarki, na pojavnost melanoma. Rezultati študije so nedvoum­no dokazali, da je redna uporaba učinkovite zaščite pred soncem izjemnega pomena pri preprečevanju melanoma.

Kadar se fizično ne morete zaščititi pred soncem (primerna obleka, senca), je pomembno, da izberete kakovostne pripravke za zaščito pred soncem ter jih redno in pravilno nanašate na kožo. Tako boste najbolje zaščitili kožo pred vsemi škodljivimi učinki UV-žarkov ter zmanjšali možnost nastanka melanoma.

Ne pozabite tudi na redno samopregledovanje kože!

Iz revije Lisa