Za vedno čiste arterije

27. 5. 2004
Deli

Rodili ste se s čistimi in neokrnjenimi arterijami. Zvišajte svoj HDL-holesterol in arterije vam bodo hvaležne – spet bodo čiste.

Izvir večne

mladosti je najverjetneje izmišljotina, skoraj čudežni geni pa so realnost severne Italije. Raziskovalcem je pred tridesetimi leti uspelo razvozlati, zakaj prebivalci vasi Limone sul Garda kljub visokim koncentracijam holesterola v krvi ne zbolevajo za srčnimi boleznimi. Vzrok ni bila sicer tako zelo opevana sredozemska prehrana, ampak spremenjena (mutirana) beljakovina v HDL-holesterolu (dobrem), imenovana ApoA-1 Milano. Če povemo bolj poljudno, vaščani so se rodili z arterijami, ki se same čistijo.

Nekako čez tri leta se bodo italijanskim srečnežem lahko pridružili navadni smrtniki. Kajti vaš zdravnik vam bo lahko ponudil sintetično obliko HDL, imenovano ETC-216, ki so jo izdelali na podlagi italijanskega čudežnega proteina. V ameriški študiji na urgenci v Clevelandu so ugotovili, da se pacientom, ki so dobili ETC-216, arterijske obloge zmanjšajo za 4, 2 odstotka. Morda res ne zveni veliko, toda če primerjamo nekajtedensko zdravljenje z večletnim nabiranjem oblog na arterijah, je dosežek odličen in neprecenljiv.

Je vaše zdravje dovolj dobro, da lahko počakate tri leta? Verjetno ne. Ljudje, ki imajo vrednost HDL-holesterola pod 1, 04, so trikrat bolj ogroženi, da umrejo zaradi bolezni srca. Če vaša kri ni idealna in se vrednost HDL giblje okoli ali celo pod omenjeno številko, morate preiti k dejanjem – in to učinkovitim. Ključ do uspeha so spremembe v načinu življenja. Zagotovo vemo, katere so potrebne spremembe – tu navajamo šest strategij, kako izboljšati koncentracijo HDL.

Pogumno po pločevinke piva

>+ 12 odstotkov

>Nizozemski znanstveniki so ugotovili, da se moškim, ki na dan popijejo približno liter piva, zviša HDL v desetih dnevi za sedem odstotkov, po treh tednih pa za 12 odstotkov. Mehanizem, kako se to zgodi, ni pojasnjen, vendar v praksi to dejstvo ugotavljamo vedno znova. Ugotovili so, da pivo vsebuje snovi, ki znižujejo koncentracijo homocisteina v krvi, ki je dejavnik tveganja za srčno bolezen. Seveda ima pivo tudi slabe strani: je zelo kalorično in tako prispeva

k maščobnim blazinicam okoli trebuha.

Moni kvadricepsi

+ 19 odstotkov

Strokovnjaki so vedno poudarjali pomen aerobne vadbe za zdravo srce (tek, kolesarjenje, hitra hoja ipd. ). Pri proučevanju vpliva treninga z utežmi na starejše moške pa so ugotovili presenetljive stranske učinke: moški, ki so krepili nožne mišice, npr. delali počepe, in sicer 2-krat na teden 16 tednov, so presenečeno ugotovili, da se jim je HDL zvišal za 19 odstotkov. Torej: svojim aerobnim aktivnostim dodajte še kak trening z utežmi! Naredite tri serije s po 6 do 8 ponovitvami in z manj kot dvominutnim odmorom med serijami. Uporabite uteži, ki imajo 85 odstotkov teže , ki jo lahko dvignete enkrat.

Ribe so zakon

+ 26 odstotkov

Da je morska hrana zdrava, čivkajo že ptički: losos vsebuje veliko nenasičenih maščobnih kislin omega 3, bela riba je kraljica zdravja. V potrditev tega so kanadski znanstveniki ugotovili, da imajo ljudje, ki jejo ribe – v primerjavi s tistimi, ki jejo pusto govedino in perutnino –, kar za 26 odstotkov višji HDL 2, ki je zelo varovalna oblika HDL (glej besedilo v okvirju). "Ribje beljakovine povečujejo občutljivost celic v telesu za inzulin, kar zvišuje HDL 2, " zagotavlja ena od avtoric raziskave.

Vendar ne pozabimo, da niso vse ribe v trgovini božji dar. Najboljše so seveda sveže in pečene na majhni količini oljčnega olja. Izogibajte pa se praženim ribam.

Žvečite orehe makadamia

+ 8 odstotkov

Sicer se pri nas ti avstralski orehi uporabljajo bolj v kozmetični industriji, vendar imajo odlične učinke tudi na zdravje. Avstralski znanstveniki so ugotovili, da če zamenjamo 15 odstotkov dnevnih kalorij z orehi makadamia, tj. 12 do 16 orehov na dan, se HDL poviša za 8 odstotkov. Med vsemi vrstami oreščkov vsebujejo prav ti največ enkrat nenasičenih maščobnih kislin in prav s to lastnostjo se posebej odlikujejo. Tudi glede vnosa kuhinjske soli naj vas ne skrbi – vsebujejo le tretjino tiste, ki jo pojemo z enako količino kikirikijev.

Zdravilo prihodnosti

+ 15 odstotkov

Polikozanol je mešanica alkoholov, pridelana iz voska sladkornega trsta, in je naravni prehrambeni nadomestek. Količina med 10 in 30 mg na dan zmore zvišati HDL tudi do 15 odstotkov, kar je neverjetno. Tudi kardiologi navdušeno ploskajo – senzacionalno! V teoriji. Toda v vsakdanjem življenju je drugače – koliko pa je pri nas izdelkov iz voska sladkornega trsta? ! Večinoma se uporabljata rastlinski in čebelji vosek.

Kalcijeve tablete

+ 7 odstotkov

Močne kosti – dobro srce. Ljudje, ki so jemali nadomestke kalcija (1000 mg na dan), so imeli nižjo vrednost HDL. Kalcij sodeluje pri absorpciji maščob iz prehrane in tako znižuje skupno količino maščob v telesu, oboje pa prispeva k zvišanju HDL. Mlečni izdelki so sicer izvrsten vir kalcija, toda ne v tem primeru. Za zvišanje HDL so primernejši nadomestki kalcija, npr. kalcijev citrat. Za boljšo absorpcijo dodajte k prehrani še vitamin D.

Mateja Strbad

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"