Kako postati samozavestna oseba

5. 6. 2017
Deli
Kako postati samozavestna oseba (foto: Profimedia)
Profimedia

Nekateri verjamejo, da je samozavest prirojena in se je ne moremo naučiti. Drugi se lahko pohvalijo z vidnim napredkom, saj si nikoli niso mislili, da bodo stopili pred množico ljudi. Kje tiči resnica?

Samozavesti se lahko priučimo, razlika je le v tem, da nekateri potrebujejo več časa kot drugi. Morda ne boste slavni govorec, katerega govore prenašajo po vsem svetu, lahko pa se naučite sprejemati trdne odločitve in stati za tistim, v kar verjamete.

Pomanjkanje samozavesti:

  • Preprečuje, da verjamete vase.
  • Zatira pogum in vodi v sramežljivost, zato ne naredite, kar želite ali potrebujete.
  • Sili ljudi, da počnejo stvari, ki jim niso všeč.
  • Uniči sestanek, razgovor za službo in druge priložnosti.
  • Vodi v nesrečo.

Kako postati bolj samozavestna oseba?

1. Mislite pozitivno.

Negativne misli prevladujejo v življenju marsikoga in so pogosto vzrok za pomanjkanje samozavesti. Če jih boste preusmerili na pozitivno stran, boste pričeli verjeti v to, kar počnete in govorite. Tako boste vnesli v svoje delo samozavest, kar se bo poznalo na vseh področjih. Ko boste naslednjič delali na večjem projektu, pomislite, zakaj si to zaslužite in kakšne posebne talente imate za opravljanje dela.

2. Učite se od najboljših.

Poznate koga, ki bi mu radi postali podobni zaradi njegovih samozavestnih nastopov in govorov? Mogoče gre za javni govor pred množico ljudi, službo, ki si jo želite v prihodnosti, ali le samozavest na splošno. V vsakem primeru potrebujete mentorja, od katerega se lahko učite in vam bo dal dobre nasvete. Počutili se boste bolj prepričane vase, saj boste imeli na zalogi nekaj preizkušenih trikov.

3. Poglejte od blizu.

To vam bo pomagalo verjeti, da ste samozavestna oseba, tudi če se le pretvarjate in vam je v resnici zelo nerodno. Ljudje nastopijo bolj odločno, kadar se v svoji koži počutijo dobro. Za nekatere to pomeni, da oblečejo svojo najboljšo srajco, obujejo visoke pete ali uporabijo najljubši parfum.

Samozavest s pogledom od blizu sporoča(jo):

  • primerna oblačila
  • odločen stisk roke
  • nasmeh
  • vzravnana drža
  • prijeten vonj

4. Smejte se.

To se odlično usklajuje s prejšnjo točko, vendar je tako pomembno, da potrebuje nekaj svojih vrstic. Ne glede na to, ali govorite po telefonu ali v živo, je nasmeh zelo pomemben. Sogovornik to razpozna tudi iz tona glasu in si na podlagi tega ustvari vtis. Nasmeh je preprost način, da pokažete, kako zelo prepričani ste v to, kar pravite. Poskusite!

5. Tvegajte.

Tu in tam sprejmite odločitev, zaradi katere boste morali izstopiti iz območja udobja. To vam bo vlilo samozavesti tudi takrat, ko se boste ne predvidoma znašli v novi situaciji in pozitivno vplivalo na vaše odločitve.

6. Vadite.

Preden se odpravite skozi vrata, povadite stvar, zaradi katere ste nervozni. Odgovorite na možna vprašanja za službeni intervju, glasno povejte svoj govor v dnevni sobi, razložite argumente, ki jih boste predstavili šefu. S tem se boste izognili nerodnim situacijam in oklevanju, ki v ljudeh vzbudi občutek nezaupanja.

7. Sprostite se.

Ko se učite, kako postati samozavestnejši, se morate hkrati naučiti tudi sproščanja. Globoko vdihnite, štejte do pet in izdihnite ali preizkusite te tehnike.

Preberite tudi:

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord