Za boljši spanec

10. 5. 2008
Deli
Za boljši spanec (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Le polovica ljudi dobro spi in se tudi naspi. Se uvrščate mednje? Srečneži! Vsi drugi pa boste pomoč gotovo našli v spodnjih vrsticah.

Najbolje je, da o spanju ne razmišljate preveč, saj je podobno kot pri dihanju: če smo pozorni nanj, se težko umirimo. Dejansko najlaže zaspimo takrat, ko se na vso moč trudimo ostati budni.

Tipično žensko

Prav ženske so tiste, ki največ tožijo zaradi nespečnosti. Tudi moški sicer tožijo za motnjami spanja, a ženske dodatno 'držijo pokonci' hormoni – med menstruacijo, ob začetku ciklusa in kratek čas po ovulaciji. Ko enkrat to mine, lahko v meni pričakujete nočne napade znojenja. Proti hormonskim motnjam ahko ukrepate le pogojno.

Kdo so še drugi zoprni tatovi spanja?

Pogosto so to že same misli – te se nam podijo zdaj sem, zdaj tja … Zaradi napetosti se nato zožijo krvne žile. Posledice: roke in noge se spremenijo v ledene sveče – in nič ne prepodi zaspančka hitreje in bolj učinkovito kot toplota. Nožna kopel, debele nogavice, termofor. Kar ogreje telo, zapira tudi oči!

Najboljše uspavalo – televizor!

Ko se zvečer v kopalnici osvežite, ste v postelji še čisto budni. Gre za tipični primer 'razgraditve potrebe po spanju'. Potreba po spanju je v bistvu preko dneva nakopičena utrujenost. Pri kinkanju pred zaslonom pogosto premagamo prvo izčrpanost – največkrat z zelo intenzivno fazo globokega spanca. Če takrat vstanete, ste nenadoma čisto budni. Tu ni pomoči, ali pač?

Naš namig: Ob gledanju televizije pustite prižganih veliko luči, da telo ostane budno. In ne iščite ovinkov do postelje, ko se oči že prvič zaprejo.

Pomoč pijače pred spanjem

Za umiritev tempa je bolje, da spijete vroče mleko z medom ali pa močan kamilični čaj kot pa kozarec vina ali piva. Po alkoholnem večeru se v drugi polovici noči pogosto zbudimo in ne moremo več zaspati nazaj. In sicer z zvišanim krvnim pritiskom, razbijanjem srca, nemirom – in že smo popolnoma budni.

To bom nadomestil …

Saj veste, kako je – z nedeljskim spancem ne boste nadomestili pomanjkanja spanca, ki se je nabral med tednom! Z daljšim spanjem in opoldanskim dremežem se počasi manjša potreba po spanju, ki bi ga potrebovali ponoči. Tako preko noči slabše spimo, v ponedeljek pa se zbudimo utrujeni in kar ne moremo zlesti iz postelje. Naše telo je namreč 'človek železnih navad'.

Zato zahteva bolj ali manj standardne rituale sprostitve. Dobro je, če se v posteljo odpravite in iz nje vstanete ob skoraj vedno istem času. V posteljo pa se odpravite šele takrat, kadar ste resnično utrujeni. Takrat boste imeli večje možnosti, da zaspite. Kolikor dlje ste aktivni, toliko bolj boste tudi utrujeni.

Ugasnite luč!

Svetloba, hrup in slab zrak pogosto ovirajo prijeten spanec. Sobo zato zatemnite, odstranite vse, kar lahko moti vaš mir (tu ne govorimo o vašem partnerju) in prostor temeljito prezračite. Če morate ponoči vstati iz postelje, ne prižigajte luči. Najbolje bo, da si namestite malo nočno lučko. Če že morate, lahko popijete požirek vode, nikar pa ne hodite do hladilnika in tudi ne urejajte ničesar. Vaše telo bo drugače dobilo občutek, da se splača prebujati sredi noči.

Sprostite se.

V spalnici se spi! Prenosni računalnik, službeni papirji in TV-sprejemnik nimajo tam kaj iskati. Drugače pa lahko poskusite tudi z 'uspavali', ki jih uporabljamo za otroke. Naj vam vaš dragi prebere zgodbico za lahko noč. Ah ja, tudi seks je zanesljivo uspavalo.

Dišave.

Če so vam všeč razni vonji, poskusite z aromatičnimi olji. Sivka, cimet, neroli ali vanilja bodo stresno stikalo v glavi nastavili na sprostitven program. Za boljše spanje poskrbi tudi topla kopel in mazanje s k remo.

"Tri stvari pomagajo nositi težavnost življenja: upanje, spanec in smeh. " Immanuel Kant (1724 – 1804), nemški filozof

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"