Presna ali surova prehrana

1. 12. 2010
Deli
Presna ali surova prehrana

Ugotovitev, da je surova hrana zdrava, ni pogruntavščina najnovejših medicinskih raziskav, ampak so to vedeli že naši predniki. Presni režim prehranjevanja je zanimiv iz zdravstvenega vidika, saj poznamo pričevanja mnogo ljudi, ki so si s presno prehrano pozdravili marsikatero tudi zelo resno bolezen, kot je na primer rak. Lahko pa z njo tudi hujšamo. Verjetno še niste videli debelega presnojedca. Pa si poglejmo, kaj bi imeli na jedilniku, če bi se za teden dni odločili postati presnojedec.

Prvo pravilo je, da se vsa živila uživa surova. Vsa surova hrana vsebuje nekatere prebavne encime, ki se, če hrano segrejemo na več kot 47 °C, uničijo. To pomeni, da uživamo mrtvo hrano, za katero se mora telo, če jo želi kakovostno prebaviti, zelo potruditi.

Na jedilniku tako najdemo nekatere vrste stročnic, ki se lahko jedo surove (mlad grah, čičerka …), suho sadje, sveže sadje in zelenjava, sveže stisnjeni sadni in zelenjavni sokovi, kaljena žita, kokosovo mleko, nepražene oreščke, alge, semena in preostale izdelke, ki jih lahko kupimo v trgovinah in niso bili toplotno obdelani (posebne presne čokoladice, prigrizki.) Nekateri presnojedci uživajo celo manjše količine surovega mesa (lahko v obliki tatarskega bifteka), da telesu zagotovijo določen odstotek živalskih beljakovin.

Privrženci presnojedstva pravijo, da se s presno prehrano zelo lahko hujša in vzdržuje teža. Prav tako verjamejo, da surova hrana poveča telesno odpornost in da je pomemben dejavnik pri preprečevanju kroničnih obolenj.

S pripravo hrane nimate toliko dela, toda to vseeno ne pomeni, da ves dan glodamo jabolka. Hrana se lahko seklja, pasira, melje … Žita se kalijo, kalčki pa se jedo kot prigrizek ali dodatek k jedem. Edina toplotna obdelava živil, ki je dovoljena, je sušenje, vendar se zrak ne sme segreti na več kot 47 °C.

Pozorni pa morete biti na hrano, ki je surova lahko škodljiva za vaše zdravje, neužitna ali celo strupena. Zelena zrna surove ajde lahko povzročijo številne težave s kožo. Zrnje fižola vsebuje kemikalijo fitohemaglutinin, ki je lahko zdravju škodljiva. Pozorni pa morate biti tudi na surova jajca, surovo meso in surovo mleko, ki so sicer biološko gledano bogatejša živila od toplotno obdelanih, a so lahko tudi gojišče bakterij.

In kakršne so prednosti surove hrane?

Zagovorniki presne prehrane menijo, da so encimi nosilci življenja. Narava nam je podarila odlično naravno kombinacijo mikro- in makronutrientov in veliko jih s kuhanjem uničimo ali spremenimo.

Encimi v hrani so zadolženi, da vso hrano temeljito prebavijo in tako telesu ni treba na delo pošiljati svojih encimov. Kuhana hrana se tako prebavlja dlje časa, prav tako pa nam onesnažuje prebavni in srčno-žilni sistem z delno predelanimi maščobami, koaguliramini (zakrknjenimi) beljakovinami in kuhanimi ter pečenimi ogljikovimi hidrati.

Ocena: Prednosti, ki jih občutimo pri presni prehrani, so: imeli boste več energije, koža bo videti sijoča, imeli boste manj gub, prebava se bo uredila, teža se vam bo optimalno uravnala, možnosti, da zbolite za sodobnimi kroničnimi boleznimi, pa se bodo močno zmanjšale. Lahko pa tako ozdravite tudi kakšno bolezen, za katero sodobna medicina nima zdravil. Vendar pa ni vse tako preprosto, kot je videti na prvi pogled.

Če se s presno prehrano šele srečujete, zahteva sestava uravnoteženega jedilnika zelo veliko znanja in organizacije. Jesti morate zelo različno, da bi svojemu telesu zagotovili zadostne količine hranil, ki jih nujno potrebujete za normalno delovanje telesa. Prav tako se je s presno prehrano težko prehranjevati vse življenje. Tako strog režim prehrane lahko močno vpliva tudi na vaše družabno življenje. Pomislite, nobenega alkohola, nobenega čevapčiča več …

Če nimate posebnih zdravstvenih težav, zaradi katerih mislite, da bi vam presni način prehrane pomagal, lahko za svoje splošno zdravje naredite ogromno, če se odločite, da bo vsaj 40 odstotkov vaše vsakodnevne hrane presne. Lahko se pozabavate tudi s presnimi vikendi ali presnimi tedenskimi posti, ki se odlično obnesejo pri preprečevanju prehladov in manjših zdravstvenih nevšečnostih, kot so zaprtje, napihnjenost, nahod …

Mojca Cepuš, nutricionistka
Befit – vaš košček zdravja

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"