Homo sedicus

14. 3. 2010
Deli
Izbira je vaša: tablete proti bolečinam ali telesna aktivnost (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Medtem ko berete ta članek, po vsej verjetnosti sedite. Sedeli pa ste tudi v službi ali šoli in na poti do nje. Sedeli boste verjetno tudi zvečer ob gledanju televizije ali pa s prijateljem na kavici …  Temu pojavu, ko človeštvo vse več svojega življenja presedi, pravimo tudi homo sedicus ali sedeči človek.

Pri tem se dogajajo spremembe v našem telesu, predvsem v hrbtenici.

Slaba telesna drža - vzrok številnih težav

Pri svojem delu se kot terapevt pogosto srečam z ljudmi, ki imajo velike težave z bolečinami na različnih delih hrbtenice. Vzrok vseh teh bolečin je največkrat slaba telesna drža.

Naša hrbtenica je sestavljena iz sedmih vratnih vretenc, dvanajstih prsnih vretenc, petih lumbalnih, križna vretenca so priraščena skupaj in niso gibljiva, na koncu pa je še ostanek repa oziroma trtica, v kateri je lahko število vretenc različno od posameznika do posameznika.

Hrbtenica ni popolnoma ravna, temveč zvita v dvojni S. Med vsakim stikom dveh vretenc izhaja iz hrbtenjače par živcev, ki oživčuje svoje področje telesa, eden na levi, drugi na desni strani.

S tem, ko imamo slabo držo, svojemu telesu 'naklonimo' veliko težav. Ker je hrbtenica sestavljena iz vretenc, med njimi pa izhajajo živci, lahko nepravilen položaj vretenc pritisne na živec in s tem oteži prevajanje živca. To lahko zaznamo kot bolečino, predvsem pa je ud, ki ga ta živec oživčuje, manj funkcionalen. Predstavljajte si, da perete avto, pa vam nekdo stopi na cev. Pretok bo postal otežen in voda bo iz cevi le kapljala.

Zaradi slabe drže so obremenjene tudi mišice. Telo je narejeno tako, da potrebuje zelo malo napetih mišic v popolnoma izravnani drži. Ko pa stojimo pokonci s slabo držo, potrebujemo silo mišic. Tako se veliko bolj utrudimo, mišice pa zaradi preobremenitve iz dneva v dan postajajo vse bolj napete in negibljive.

Obremenjene so predvsem mišice, ki so odgovorne za držo glave. Zagotovo boste vedeli, kje so, če vas po napornem dnevu boli v predelu med obema lopaticama in navzgor proti vratu. Pogosto imamo tudi bolečine v predelu, ki mu pravimo 'križ', tudi tu je krivec znan.

Zaradi nenehnega sedenja se nam krajšajo vezi mišic v kolku. Rezultat tega je, da se nam pri stoji rotira medenico in s tem zvija hrbtenico v ledvenem delu. V pomoč temu zvijanju je lahko maščobna masa na trebuhu.

Naredite preprost test!

Pošteno razmislite, koliko ur na dan sedite in kritično ocenite svojo držo pred ogledalom.

Hrbtenica je naš glavni steber v telesu. Slaba telesna drža se lahko stopnjuje do bolečin v hrbtenici, glavi, nogah, možno je mravlinčenje udov itd. Takrat ljudje najpogosteje vzamejo tablete proti bolečinam. A če bi se ti ljudje pogosteje ukvarjali s telesno aktivnostjo in kdaj naredili kakšno krepilno ali raztezno vajo za boljšo držo, teh tablet ne bi potrebovali.

Izbira je vaša: tablete proti bolečinam ali telesna aktivnost …

Mito Šinkovec

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord