Ne boste verjeli, kaj se zgodi z vašimi možgani, če vsak dan zadremate za vsaj 20 minut

3. 9. 2024
Deli

Strokovnjaki so razkrili, kaj se zgodi z vašim telesom, če si redno privoščite popoldanski dremež.

Ste se kdaj vprašali, ali je popoldanski dremež resnično koristen ali pa vam lahko celo škodi? Morda ste že slišali za oblike popoldanskega spanja v določenih kulturah po svetu, kot sta španska siesta ali japonski hirune, ali pa ste zasledili, da nekatera napredna podjetja, kot so Google, Samsung in Facebook, svojim zaposlenim dejansko celo omogočajo kratek spanec med delovnim dnem. Toda kaj o tem pravijo znanstveniki?

Ali dremež čez dan koristi možganom?

Raziskave kažejo, da bi morali kratki dremeži postati redna navada, saj lahko pozitivno vplivajo na zdravje možganov. Znanstveniki z University College London in univerze v Urugvaju so ugotovili, da kratko spanje čez dan pomaga možganom, da ostanejo večji, kar lahko zmanjša tveganje za kognitivni upad, ki ga prinaša staranje. Študije so pokazale, da so možgani tistih, ki redno dremajo, za približno 15 kubičnih centimetrov večji, kar je enakovredno odložitvi staranja za tri do šest let.

popoldanski dremež spanec možgani
Profimedia

Ta ugotovitev namiguje, da bi lahko kratki dremeži čez dan igrali pomembno vlogo pri ohranjanju zdravja možganov, še posebej pri starejših odraslih. Čeprav še ni dokončnih dokazov, da bi lahko dremež preprečil bolezni, kot je Alzheimerjeva bolezen, pa je jasno, da ima pozitiven vpliv na ohranjanje možganske vitalnosti.

Koliko in kdaj spati?

Če razmišljate o uvedbi popoldanskega dremeža v svojo rutino, je pomembno vedeti, da naj bi bil ta krajši od pol ure. Kratek spanec vas lahko osveži in poživi, dolgotrajnejši spanec pa lahko povzroči občutek zaspanosti in celo moti vaš nočni spanec.

popoldanski dremež spanec možgani
Profimedia

Čeprav je ideja kratkega dremeža privlačna, je za mnoge ljudi, zlasti tiste s polnimi urniki, to lahko izziv. Najti miren prostor za spanje sredi delovnega dne ni vedno lahko, še težje pa je doma, kjer vas čakajo številne obveznosti. Kljub temu bi lahko bila uvedba kratkih dremežev v vsakdan lažja kot nekatere druge zdravstvene navade, kot so redna vadba ali zdrava prehrana.

Vključevanje dremeža v vsakdan

Glede na znanstvene ugotovitve bi bilo smiselno razmisliti o tem, da kratki dremeži postanejo del vaše dnevne rutine. Čeprav je izziv najti čas za spanec, še posebej v današnjem hitrem tempu življenja, pa lahko to preprosto dejanje bistveno prispeva k vašemu dolgoročnemu zdravju. Torej, če imate možnost, zakaj si ne bi privoščili kratkega popoldanskega dremeža? Vaši možgani vam bodo hvaležni.

104-letni modrec razkriva nasvete za dolgo življenje: "Vsak dan jejte to zelenjavo, ni boljše hrane na svetu"

Novo na Metroplay: Ninna Kozorog prekinila molk | N1 podkast s Suzano Lovec