Ilka Štuhec pred koncem kariere iskreno: "Vse se je začelo podirati"

18. 3. 2026 | Vir: STA
Ilka Štuhec pred koncem kariere iskreno: "Vse se je začelo podirati" (foto: Profimedia)
Profimedia

Sezona 2025/26 je zadnja v karieri slovenske alpske smučarke Ilke Štuhec. V soboto je na Peci, kjer je potekala Downhillka, v ganljivem sporočilu potrdila, da bo konec tedna v Kvitfjellu sklenila tekmovalno pot. V pogovoru za STA je dejala, da se nima za junakinjo, čeprav je smuk v slovenskem smučanju povzdignila na novo raven.

Petintridesetletna Mariborčanka bo zadnjič nastopila v nedeljo na finalnem superveleslalomu zime na Norveškem. Dan pred tem bo dirkala še na svojem zadnjem smuku v svetovnem pokalu. Ilka Štuhec v pogovoru za STA ni pustila nobenega dvoma o tem, da želi tudi zadnjo sezono v bogati karieri končati na vrhu.

"Sezona še traja, zaključne črte bom povlekla po koncu. Vsak bi si želel zmagati, vsak bi si želel biti na stopničkah, imam še dve priložnosti," je dejala.

Zadnji vikend kariere: želi si končati na vrhu

Zadovoljna je s svojim smučanjem. "Počutim se dobro, nazadnje v San Pellegrinu je bilo super vse skupaj. Tekme z majhnimi razlikami, rezultatsko se zame ni razpletlo najboljše, je pa bil celoten konec tedna v Val di Fassi kar dober obliž na dušo," se je ozrla tudi na spodleteli februarski olimpijski postanek v kraljici Dolomitov Cortini.

"Ni bila skrivnost, da sem merila na medaljo, a sem bila 'hudo daleč' od tega. Kar je bilo, je bilo, mimo je, in gremo dalje," je olimpijsko poglavje zaprla Štuhec. V Cortini se je v svoji karieri šestkrat zavihtela na zmagovalni oder, od tega je dvakrat zmagala. A letos pod ikonično Tofano ni uresničila svojih olimpijskih sanj.

"Detoks smuti" za jetra: recept nutricionistke, ki pomaga premagati spomladansko utrujenost

Olimpijska Cortina: teden, ko je šlo vse narobe

"Kaj točno se je zgodilo tisti teden oziroma deset dni na igrah v Cortini, ne vem. Vse je šlo v pravo smer, potem pa so se začele stvari 'podirati'," je še enkrat podoživela neuspešno olimpijsko epizodo.

"Najprej res slabo vreme, kar je čudno za Cortino, ker je običajno res čudovito. Nato padec na treningu ... nato sem bila na tekmi pozna na startu, številka 20, najslabša možna, eno za drugim, vse se je nakopičilo. Ne vem, kaj mi je bilo, bila sem žalostna, napeta, vse skupaj. Enostavno niti slučajno nisem mogla smučati tako, kot sem si želela," je občutke strnila Štuhec.

Čeprav z novo ekipo, ki jo je sestavila prav za to sezono, v Cortini ni uresničila ciljev, o ekipi nima pomislekov. "Kaj drugega kot v bistvu same dobre stvari nimam sploh za reči, ker smo se res dobro lotili, imeli smo se lepo. Se lahko mogoče čudno sliši, ampak zelo veliko doprinese dobro počutje, super smo delali. Mislim, še vedno delamo, sem zelo zadovoljna s potezami, ki sem jih potegnila," je pohvalila ekipo, z glavnim trenerjem Denisom Šteharnikom in trenerjem, nekdanjim smučarjem Boštjanom Klinetom.

Olimpijska kolajna bo ostala neuresničena želja. Zato pa je na velikih tekmovanjih zgodovino smučanja spisala na novo, ko je kot edina Slovenka doslej na dveh članskih svetovnih prvenstvih zapovrstjo (2017, 2019) postala svetovna prvakinja v smuku.

Dvakratna svetovna prvakinja v smuku

"Sigurno, da bi to lahko bil eden od vrhuncev kariere, mislim pa, da je res težko reči - to je pa to ali pa, to je bil res vrhunec. Svetovno prvenstvo ..., seveda vsakič nastopaš na polno, ampak je res toliko faktorjev, stvari, ki se dogajajo, da enkrat gre, drugič ne. Ni to zdaj nekaj skrivnostnega ali pa nenavadnega," pravi Štuhec.

Smuk, v katerem je postala najboljša med Slovenci, čeprav v Sloveniji ni poligonov za trening hitrih disciplin, ji je bil enostavno všeč. "Tu sem se našla, to mi leži, tako da smo se odločili, da bomo delali ... in naredili vse, kar je bilo v naši moči, da to tudi izpeljemo," je glede odločitve o disciplini povedala Štuhec.

V zadnjih dveh desetletjih je lahko spremljala evolucijo smukaškega športa. "Hitrost sama ne bi rekla, da se viša, je pa vse skupaj na višji ravni. Grdo rečeno te je včasih lahko enostavno lepo poneslo čez ovinke, pa je bilo povsem dobro, čisto dovolj. Zdaj pa ni več zavoja, ko bi se lahko enostavno izvlekel skozi, skoraj vsak zavoj je treba narediti po veleslalomsko. In vse skupaj se vsako leto dvigne na še višjo raven."

Večino kariere je delovala v individualni ekipi. Na začetku brez zunanje pomoči, ko je za vse skrbela njena mama Darja Črnko. "Nisem imela prav veliko izbire. Kot sem že večkrat povedala, na smučarski zvezi je bilo rečeno, mi se ne gremo več ženskih hitrih disciplin, znajdi se, in smo se znašli," je težavne začetke šampionske zgodbe opisala Štuhec.

"Niti ni bilo tako slabo. Prednost je definitivno ta, da se je delalo najboljše možno samo za mene, ni mi bilo treba sprejemati kompromisov. Vse je bilo usmerjeno vame, kar tudi pomeni, da je na tekmi tudi samo ena možnost, bremena ni bilo mogoče porazdeliti na več Slovenk. Zdaj pa je tako ali tako, da sem samo ena v hitrih disciplinah," je še dejala.

Trenutke, ko je želela biti še s kakšno tekmovalko v ekipi, da bi lahko z njo poklepetala in slišala njen vidik, je našla pri sotekmovalkah iz drugih držav, s katerimi je spletla tudi prijateljske vezi.

Ne, ni 10.000: toliko korakov na dan bi v resnici morali narediti po 50. letu

"Prednost majhne ekipe je tudi v tem, da se lahko povsod priključiš, po drugi strani pa te, ko si enkrat dober, ne spustijo več povsod zraven. Kaj je boljše? V karieri potrebuješ oboje. Ko si otrok, mlajši potrebuješ večjo ekipo, da si z drugimi, da te zabavajo, da te prehitijo, da se na ta način izoblikuješ, da veš, kaj si, kje si, kaj delaš, zakaj to delaš in potem gre vse skupaj dalje. Zdaj pa je itak tako, da je bistveno drugače, kot takrat, ko sem bila jaz majhna."

Štuhec je odgovorila tudi na vprašanje, povezano z Lindsey Vonn, ki se je hudo poškodovala na OI. "Vsak sam zase najbolje ve, kako in kaj, mogoče bi se lahko odločila tudi drugače, ampak bom diplomatsko povedala, dovolj je stara, da se sama odloča za sebe in za svoje zdravje," ni želela kritizirati odločitve tekmice, da nastopi na olimpijskem smuku s poškodbo kolenskih vezi.

Američanko spoštuje: "Kaj ji je uspevalo v začetku sezone, vsa čast. Mislim, ni za brez veze najboljša hitrašica, ki je kadarkoli bila. Mogoče smo druge bile na trenutke videti, kaj sploh delamo, ko se je Vonn vrnila, prišla in spet malo zmagala, ampak ne govorimo o kar nekom. Spoštovanja vredno je, kaj je naredila prej in kaj je delala zdaj."

O klavrnem koncu Vonn na OI pa težko reče kaj več. "Ne vem, kaj bi rekla, v bistvu niti nisem tako dobro spremljala, kaj se je dogajalo, stala sem na startu, skušala sem se zbrati na svoj nastop in potem enostavno odklopiš, kaj se dogaja okoli, ni pomembno nič drugega, ker imaš svoj nastop še pred sabo."

Imate doma nagubana jabolka? Nikar jih ne zavrzite, koristijo lahko vašemu srcu in prebavi