S pravilno vadbo do kondicije

18. 1. 2014
Deli
S pravilno vadbo do kondicije (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Gibanje dobro dene, je zdravo in sproščujoče. Redna vadba lahko celo izboljša možnosti za ozdravitev raka. Če želite svoje telo pravilno obremeniti, morate biti pozorni tudi na biološko uro. Naše zmožnosti se namreč čez dan stalno spreminjajo.

Zjutraj so koordinacijske sposobnosti slabe

Naša skladišča ogljikovih hidratov so po jutranjem vstajanju prazna, saj je telo ponoči pokurilo energijo. Ker možgani brez zajtrka še ne delujejo v polni formi, se je treba zjutraj izogibati tistim vrstam športa, ki zahtevajo dobre koordinacijske sposobnosti, npr. aerobiki, sodobnemu plesu in odbojki.

Pred zajtrkom so idealne vzdržljivostne aktivnosti, kot so tek, hoja in kolesarjenje na sobnem kolesu. To velja zlasti za tiste, ki se želijo znebiti nadležnih maščobnih blazinic, saj telo črpa energijo neposredno iz maščobnih celic.

Če se želite izogniti napadom volčje lakote, popijte kozarec vode ali pa zaužijte nasiten prehranski dodatek. Po zajtrku bo svet takoj lepši - energijska skladišča se bodo znova napolnila, po kratkem prebavnem odmoru pa bo telo pripravljeno na intenziven program, npr. na mišični trening.

Vsi športniki morajo veliko piti

Kmalu po kosilu je telo najprej zelo zaposleno s prebavo, zato telesna vadba v tem času ni najprimernejša. V življenje vas bo hitro obudil krajši sprehod.

Najprimernejši čas za učinkovito gibanje, kot so vzdržljivostni tek in kolesarjenje, je med 16. in 19. uro. Telo je takrat najbolj zmogljivo, saj telesna temperatura, krvni tlak in utrip dosežejo najvišje dnevne vrednosti.

Poleg tega je takrat gradnja mišic optimalna, potreba po tekočini pa zelo velika. Za vse športno aktivne velja: zelo pomembna je oskrba z minerali in vitamini.

Telo zvečer zmerno obremenite

Zvečer se naš organizem počasi pripravlja na počitek. Krvni tlak in frekvenca bitja srca počasi upadata.

Krvnega obtoka v tem času ni več dobro obremenjevati z napornim treningom, saj ta večinoma povzroča motnje spanja. Idealno je plavanje, sprehod na svežem zraku ali nežna gimnastika.

Storilnostna krivulja poteka pri vseh ljudeh podobno, vendarle pa se ljudje ločimo na tiste, ki vstajajo bolj zgodaj, in tiste, ki oživijo predvsem zvečer. To pa seveda na pomeni, da bi zadnje omenjeni morali vstajati bolj zgodaj. Pač pozneje začnejo dan.

Raje krajša in pogostejša vadba

Začetniki naj vadbo začnejo pod strokovnim nadzorom ter nato počasi stopnjujejo njeno intenzivnost in pogostost. Če ste v slabši dnevni formi, na primer po slabo prespani noči, vadite manj.

Ogrejte se

Lahno ogrevanje poveča odpornost mišic. Enak učinek ima tudi dolgoročno jemanje karnitina.

Vroča kopel ali savna

Mišice so boleče in napete zaradi drobcenih natrganin. Spodbudite prekrvavitev z rožmarinovo kopeljo in pospešite samozdravljenje. Pomaga tudi magnezij.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord