Vpliv fizične aktivnosti na psihično zdravje

7. 1. 2013
Deli
Vpliv fizične aktivnosti na psihično zdravje (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Nekoč so menili, da telo in duša nista povezana, da je duša nekje znotraj telesa, a deluje povsem ločeno, avtonomno in po svoje. Sodobna znanost pa vse bolj odkriva, da sta telo in duša zelo povezana ter da duševnost vpliva na telo, ki je posledično zdravo ali ki ravno zaradi nje zboli.

Fizična aktivnost in psihično zdravje

Zase bomo najbolje poskrbeli, če bomo resnično poskrbeli za svoje telo in dušo. Zdravniki priporočajo od pol do ene ure telesne vadbe na dan.

Kaj se v človekovem telesu dogaja pri športu?

Predvsem je pomembno, da se obnavljajo celice in tvorijo nove. Je kot nekakšen revitalizacijski tretma, ki dobro dene.

Ljudje, ki dnevno hodijo, tečejo, kolesarijo, plavajo, rolajo, pravijo, da se po športu fizično in psihično bolje počutijo. Aktivirajo se mišice, kri se požene po žilah, srce hitreje bije, tudi dihanje je hitrejše.

Tudi v možganih se dogajajo aktivni procesi. Človek v času aktivacije lažje in bolj čisto misli, je bolj skoncentriran, med tem lahko nastajajo nove, ustvarjalne in nenavadne ideje, ki se jih prej, ko je sedel za mizo in tuhtal o njih, ni mogel domisliti. Dobi motivacijo za nadaljnje delo, projekte. Ker pa se med športom sprošča tudi hormon, ki je odgovoren za srečo, to človeku prinese občutek izpolnjenosti, dosežka, občutek, da je naredil nekaj dobrega zase.

Nasprotno pa se ljudje, ki so športno pasivni, večkrat kot športno aktivni ljudje nagibajo k pomanjkanju energije, pripravljenosti za delo, nagnjeni so h gledanju televizije in uporabi računalnika, pesimizmu, brezvoljnosti in otožnosti ali razdražljivosti.

Kako naj si prek fizične dejavnosti pomaga depresivna oseba?

Kot že omenjeno, fizična aktivnost prinese boljše počutje, zato je za depresivne ljudi zelo pomembno, da se gibajo v skladu s svojimi psihičnimi zmožnostmi. Da gredo na krajši sprehod, do vrta ali soseda, se sprehajajo po prostoru, naredijo nekaj počepov, trebušnjakov in sklec. To jim bo pomagalo pri boljšem počutju duše.

In ko bodo fizične aktivnosti iz tedna v teden stopnjevali, bo to zanje velik uspeh, ki jim bo prinesel občutke zadovoljstva, sreče, občutek, da zmorejo, da lahko.

Kako naj si s fizično dejavnostjo pomaga oseba, ki trpi za tesnobo?

Pri tesnobi telo s tiščanjem v prsih, razbijanjem srca, hitrim dihanjem, cmokom v grlu, trzanjem oči in napetimi mišicami zelo na glas sporoča, da se v duši dogaja nekaj, kar se odraža na telesu. In če zna tesnobna oseba najprej umiriti divjanje telesa, ji bo veliko bolje.

Dobro denejo dihalne tehnike, da človek sliši lastno dihanje, ki ga umiri, tehnike sproščanja, avtogeni trening, tudi raztezne vaje in joga. Lahko pa so prav te vaje past, da se v telesu pojavi tesnoba, kar pomeni, da jih je treba izvajati z veliko previdnosti in pri tem poslušati svoje telo ter jih po potrebi prekiniti.

Antistresna terapija

Fizična aktivnost je dobrodošla tudi kot antistresna terapija, trening uravnavanja jeze in žalosti, zaskrbljenosti in strahov, ki se nanašajo na prihodnost. Pa seveda za lepši stas.

Na koncu je treba poudariti, da nam bo duša hvaležna, če bomo aktivirali telo, kar pa ne pomeni, da bodo nato vse naše težave izginile, lahko se bodo zmanjšale ali dobile novo, bolj optimistično perspektivo in pridih akcije.

Ana Zarnik Horvat, univ. dipl. psih. in spec. zakonske in družinske terapije v reviji Lisa

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek