Dišeče in sproščujoče kopeli

18. 1. 2009
Deli
Dišeče in sproščujoče kopeli

Namesto v glasnih in polnih spa centrih se umirite in sprostite kar v svoji kopalnici. Ritual kopanja je že od nekdaj najboljši način sprostitve, kopeli pa se glede na namen in način uporabe delijo na nekaj vrst.

Vroče kopeli

Pri vročih kopelih je priporočljiva temperatura vode do 38 stopinj Celzija. Namakanje v taki kopeli pospeši delovanje žlez znojnic in s tem potenje, zato so priporočljive pri prehladih ali gripi. Za boljši učinek lahko v vročo kopel dodamo kakšno eterično olje, ki okrepi imunski sistem (npr. olje čajevca).

Kopel za sprostitev

Za sproščujoče kopeli je po navadi primernejša voda z nekoliko nižjo temperaturo, od 29 do 34 stopinj Celzija. Te kopeli nas sprostijo in pomirijo. Obvezne sestavine takih kopeli pa so eterična olja nerolija, sandalovine, mandarine, jasmina, vrtnice … in druga olja, ki sproščajo.

Kopel za poživitev

Te kopeli so še hladnejše, saj je priporočljiva temperatura vode v njih od 18 do največ 24 stopinj Celzija. Delujejo stimulativno, poživljajoče, prebujajoče in osvežujoče, zato se po njih počutimo kot prerojeni in polni energije. Za te kopeli so obvezna sestavina tudi eterična olja rožmarina, bora, limone, evkaliptusa, bergamotke … in druga olja, ki poživljajo.

Parna kopel in čiščenje obraza

Namesto da se odpravite v spa center, si dragocene trenutke sprostitve lahko pripravite kar doma, in to čisto vsak teden. Preden se potopite v priljubljeno kopel, svojemu obrazu privoščite parno kopel. Znano je, da para razširi pore, zlasti na obrazu, zato je pred čiščenjem obraza parna kopel obvezna. Zaradi pare se bodo pore široko odprle in očistile, iz kože se bodo tako izločile vse nečistoče in odvečna maščoba.

Nasvet za parno kopel doma:

Potrebujete: 2 vrečici kamiličnega čaja, posodo vrele vode, 2 do 3 kapljice eteričnega ­ olja evkaliptusa, sok ene pomaranče, 1 brisačo za obraz

Vrečici čaja prelijte z vrelo vodo, dodajte eterično olje evkaliptusa in sok pomaranče ter pustite stati 2 do 3 minute. Z brisačo se pokrijte prek glave in se nagnite proti posodi (približno 10 do 15 cm od posode). Zaprite oči in približno 10 minut vdihavajte paro, nato vrečice čaja rahlo ožmite in si jih položite na veke.

Vlaga – pomemben element za lepo kožo

Neelastična koža, ki jo zateguje, ki se lušči in je preobčutljiva, je izsušena. Taka koža potrebuje posebno nego, ki temelji predvsem na vlaženju.

Suho in dehidrirano kožo morate negovati s posebnimi izdelki, ki kožo dobro navlažijo in nahranijo. Poleg pravilne nege morate poskrbeti tudi za to, da popijete zadostno količino vode in se zdravo prehranjujete. Zapomnite si, da koža, ki ji primanjkuje vlage, zgubi sposobnost regeneracije in se hitreje postara, saj je izsušena koža idealna podlaga za nastajanje gub in popuščanja mišic.

Če se vaša koža hitro izsuši, je hladno in vetrovno vreme obdobje, ko morate biti še posebej pozorni na nego in zaščito kože. Najbolje je, da se posvetujete s kozmetičarko in si pravočasno kupite primerne izdelke. Po kopanju in prhanju se vedno namažite z mlekom ali losjonom za ohranjanje vlažnosti in obnavljanje površinskega sloja kože. Na voljo je veliko izdelkov, ki se razlikujejo po sestavi, teksturi, vonju in seveda tudi ceni. Izberite tistega, ki bo zadovoljil vse vaše čute, in uživajte.