Podočnjaki – zakaj nastanejo in kako nevarni so

21. 11. 2013
Deli
Podočnjaki – zakaj nastanejo in kako nevarni so (foto: Profimedia)
Profimedia

Temni kolobarji pod očmi in otekline nam niso prav nič všeč. Pa se z njimi prej ali slej srečamo vsi. Opazimo jih lahko tudi pri mlajših in celo pri otrocih. Največkrat jih povezujemo z utrujenostjo ali boleznijo, vendar so pogosto posledica več sprememb v telesu.

Zakaj nastanejo

Koža pod očesom je kar 4-krat tanjša kot koža na drugih predelih telesa. Prav tako so posebne ostale plasti pod kožo, kot je debelina maščobnega sloja nad in pod očesno mišico zapiralko in velikost oziroma globina očesne jame.

Ker je koža tanka, omogoča modrikasto prosevanje podkožnih ven. Če so te številne ali razširjenje (npr. zaradi alkohola ali neprespane noči), se intenziteta modre barve še poveča in postane moteča.

Tudi v starosti so podočnjaki pogostejši, saj se koža še dodatno stanjša, poleg tega očesna mišica zapiralka izgubi tonus, kar povzroči, da se maščobna blazinica tik pod kožo spusti in poveča spodnjo veko. Pojavijo se tudi razni izrastki, žilice in lise, ki še bolj izstopajo.

Podočnjaki pa niso le posledica starosti, temveč nastanejo zaradi kompleksnih procesov v koži pod spodnjo veko.

Pri mlajših se pogosto pojavijo zaradi prirojeno zmanjšane velikosti maščobnih blazinic na predelu pod očesom.

Nastanek podočnjakov spodbudimo tudi s pogostim sončenjem ali izpostavljanjem drugim virom UV-svetlobe.

Vzrok za povečane podočnjake so lahko določena zdravila, kot so zdravila, ki spodbujajo cirkulacijo, prehlad, vnetje sinusov ali sezonska alergijska obolenja dihal, pri čemer razširjenje nosne sluznice spremenijo drenažo krvi s povečanjem pretoka v žilah okoli nosu.

Zakaj se poleg temnih kolobarjev pojavi tudi oteklina

Mehko tkivo pod veko ima lastnost spužve, saj akumulira tekočino. Da se pojavi oteklina, je včasih dovolj že preslana hrana ali prejokana noč.

Oteklina lahko nastane tudi zaradi lokalnih draženj ali pa je posledica spremembe metabolizma zaradi motenj v delovanju ledvic, jeter, hormonskih motenj...

Zdravljenje

Ker gre za posledico več sprememb v telesu, je samozdravljenje skoraj vedno neuspešno. Priporoča se pogovor z dermatologom, ki bo ocenil anatomske značilnosti in spremembe obraza, predvsem okoli oči, ter teksturo in debelino kože.

Morda bodo potrebni dodatni pregledi, s pomočjo katerih bo zdravnik izključil možnost nastanka podočnjakov in otekline zaradi sistemske bolezni.

Hitri nasveti

  • Pogovor z zdravnikompodočnjaki načeloma niso nevarni, razen v primeru sistemskih obolenj, kot so motnje v delovanju ledvic in jeter. Takojšen posvet z dermatologom ali zdravnikom je priporočljiv tudi v primeru, ko se podočnjaki pojavijo nenadoma.
  • Prekinite s kajenjem – kajenje vpliva na pospešeno staranje kože.
  • Pametno izbirajte negovalne kreme – kožo na obrazu negujte z izdelki, ki so za to namenjeni, kremo pa vedno kupujte glede na tip oziroma mastnost kože. 
  • Kožo vedno zaščitite pred soncem – tudi jeseni in pozimi.
  • Diagnostika in zdravljenje alergijskih obolenj kože in dihal – če imate simptome alergijskih bolezni, priporočamo posvet z dermatologom/alergologom in zdravljenje.
  • Zamenjajte položaj spanja – spanje na strani ali na trebuhu lahko pripomore k nabiranju vode in oteklini. Poskusite spati na hrbtu.
  • Pred spanjem kožo vedno očistite – spanje z ličili stanje še poslabša.
  • Hladni obkladki – preprosto ohladite dve čajni žlički in jih položite na otekle oči. Še boljša rešitev so ohlajene čajne vrečke. Medtem ko srkate čaj, postavite vrečki za kratek čas v zmrzovalnik, nato pa si jih položite na oči.