Bahami - otoki blaženosti

26. 1. 2013
Deli
Bel pesek, barviti ležalniki in modro morje – Compass Point pri Nassauu je naravnost sanjski.

Očarljiv raj karibske raznolikosti leži približno 80 km jugovzhodno od Floride in 100 km severno od Kube. 700 otokov, od katerih je naseljenih le 30, 15 pa jih je popolnoma odprtih za turiste, privablja svoje goste s turkizno modrim morjem.

Plaže so še danes videti tako nedotaknjene, kot so jih nekoč našli španski osvojevalci. Ti so vode okoli otokov poimenovali Baja Mar (v prevodu: plitko morje). Iz tega poimenovanja so nastali Bahamas.

Otočje ponuja raznolikost med razkošnimi hotelskimi letovišči, kot je denimo Atlantis, in različnimi oblikami počitnic v stilu Robinsona Crusoa.

Zelene Karibe boste našli na džungelskih poteh otoka Androsa, ki je s 6000 kvadratnimi kilometri tudi največji otok Bahamov.

Bahami

Britanski pridih pod večnim karibskim soncem

Nassau, glavno mesto Bahamov, leži na otoku New Providence, s svojimi rožnatimi kolonialnimi razkošnimi zgradbami pa spominja na nekdanje britanske čase na otoku. Pred Government House, ki je bila zgrajena leta 1801, tako vsako drugo soboto ob 10. uri (tako kot v Londonu) poteka pompozna menjava straže.

Nič čudnega, konec koncev je otočje svojo neodvisnost doseglo šele leta 1973, kot član Commonwealtha pa še vedno priznava britansko kraljico Elizabeto II. kot šefa svoje države.

Manj posloven je Straw Market, kjer se poleg slamnikov prodajajo tudi barviti izdelki umetne obrti.

Namig: pogajajte se za ceno – to tudi pričakujejo.

Zahodno od Nassaua se raztezajo sanjske plaže New Providencea – Cable Beach in plaže otoka Paradise Island.

Mallorco Karibov boste našli na otoku Grand Bahama: zaradi živahnih plaž, trendovskih barov in diskotek in tudi brezcarinskih nakupov je Freeport pravi Eldorado za počitnikarje, ki iščejo zabavo.

Poleg številnih otokov je v toplem morju razporejenih tudi približno 2.400 grebenov. Za potapljaške izlete je tako naravnost idealen koralni greben zahodno od Androsa, ki je tretji največji na svetu.

Na vedno zelenem otoku se lahko podate tudi na čudovite raziskovalne ture v eksotičen živalski in rastlinski svet Karibov.

Viseče mreže in samotni otoki

Če želite svoj dopust preživeti bolj mirno, morda celo nekoliko osamljeno, se umaknite na enega od nekoliko osamljenih otokov Out Islands. Dovolj bo, če vam povemo, da so na enem od njih iznašli visečo mrežo. V le 20 minutah vas bodo lokalne letalske družbe pripeljale iz Nassaua do Eleuthereja.

Plaže, majhne ribiške vasice, 180 km dolg otok, na katerem leži tudi nekdanje glavno mesto Dunmore Town – vse to vas bo dobesedno osupnilo.

Bahami

Hribolazci na Bahamih gotovo ne bodo srečni. Mount Alvernia na Cat Islandu je s 63 metri 'najvišja' vzpetina. Na otoku pa boste našli ljubke hotele ob nedotaknjenih zalivih, barvite hišice in dišeče vrtove z razkošnimi bugenvilkami.

Čisto veselje do življenja pa boste začutili v nassauskemu pristanišču: vonj sveže pečenih rib dobesedno veje iz pristaniških restavracij, na barskih terasah pa boste lahko uživali ob hladnih napitkih. Ob pogledu na izletniške ladjice, ki poplesavajo na vodi, se bo v vas znova prebudilo hrepenenje po raziskovanju novih otokov – še enega in še enega …

Atlantis – rajsko otoško letovišče

Hotelski kompleks Atlantis Resort & Casino Paradise Island pri Nassauu je razdeljen na več hotelov (3700 sob) in je prav tako sanjski, kot govori pravljica o Atlantisu: na voljo so tri sanjske hotelske peščene plaže, zaliv delfinov, vodni park, številne lagune idr.

V steklenem tunelu ima človek občutek, da stoji sredi fascinantnega podvodnega sveta.

Bahami - stekleni tunel

Informacije: www.atlantis.com

Na poti s poštnim čolnom

Prvotno se je lahko Bahamsko otočje odkrivalo le s poštnim čolnom. Plavajoči poštarji dva- do trikrat tedensko še vedno obidejo naseljena otočja. Glede na začrtano pot potrebujejo od več ur pa vse tja do dva dneva. Termine odhodov in cene boste izvedeli v pisarni pristaniškega mojstra v Nassauu.

Valuta: bahamski dolar.

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek