Začenjajo se Miklavževi in božični sejmi, stojnice v Ljubljani so že razprodane, kuhano vino in potica že dišita po slovenskih krajih, zato je čas za tradicionalni pregled najlepših sejmov v naši okolici.
A najprej poskrbimo za malo izobrazbe, kako se je vse skupaj začelo. Kje je bil prvi božični sejem in zakaj?
Zgodovina božičnih sejmov v Evropi
Božični sejmi (ali adventni sejmi) imajo dolgo tradicijo, ki sega v srednji vek. Prvi dokumentirani božični sejem je bil Striezelmarkt v Dresdnu v Nemčiji, ustanovljen leta 1434. Ta tradicija je bila povezana z adventom, štiritedenskim obdobjem priprave na božič, in je ljudem omogočala, da so pred prazniki kupili izdelke in zaloge hrane.
Preberite še:
V srednjem veku so sejmi služili predvsem trgovcem, ki so prodajali začimbe, hrano in ročno izdelane predmete, hkrati pa so ponujali prostor za druženje.
Poleg Dresdna so se božični sejmi kmalu razširili tudi v druge dele Nemčije in Evrope, vključno z mestom Nürnberg (od leta 1628), kjer danes poteka eden najbolj znanih božičnih sejmov na svetu.
Tradicionalni elementi, kot so ročno izdelani okraski, vonj po kuhanem vinu (Glühwein) in praznična glasba, so še danes značilni za te sejme.
Najlepši božični sejmi v Evropi
1. Dresden, Nemčija (Striezelmarkt)
Eden najstarejših sejmov v Evropi, znan po tradicionalnem "stollenu" (božičnem pecivu), čudovitih lesenih piramidah in prazničnem vzdušju.
2. Nürnberg, Nemčija
Christkindlesmarkt je znan po tradicionalnih lesenih hišicah, ročno izdelanih okraskih in lokalnih dobrotah, kot so medenjaki (Lebkuchen).
3. Colmar, Francija
To slikovito alzaško mesto se spremeni v pravo pravljico z osvetljenimi uličicami in petimi različnimi božičnimi sejmi, vsak s svojo tematiko.
4. Praga, Češka
Sejem na Staromestnem trgu ponuja čudovit razgled na osvetljeno gotsko cerkev sv. Marije pred Tynom, z vonjem po cimetu in tradicionalnimi dobrotami, kot so trdelniki.
5. Zagreb, Hrvaška
Zagreb je večkrat prejel nagrado za najboljši božični sejem v Evropi. Ponuja živo glasbo, drsališče in bogato ponudbo lokalnih specialitet.
6. Budimpešta, Madžarska
Vörösmarty tér je znan po unikatnih rokodelskih izdelkih in tradicionalnih madžarskih jedeh, kot so langoši in bograč.
7. Dunaj, Avstrija
Božični sejmi pred mestno hišo (Rathausplatz) so svetovno znani po elegantni okrasitvi in posebnih avstrijskih dobrotah, kot je punč.
8. Strasbourg, Francija
"Prestolnica božiča" sam sebe imenuje Strasbourg, ki se ponaša z enim najstarejših sejmov v Franciji (od leta 1570). Mesto je znano po čudoviti božični osvetlitvi in gastronomiji.
9. Tallinn, Estonija
Praznično osvetljen stari mestni trg s srednjeveško arhitekturo ustvari pravljično vzdušje. Znamenitost je tudi božično drevo, ki ga tu postavljajo že od leta 1441.
10. Kopenhagen, Danska (Tivoli Gardens)
Tivoli Gardens se spremeni v čarobno božično deželo z lučkami, praznično okrasitvijo in nordijskimi dobrotami.
Božični sejmi niso le kraj za nakupovanje, temveč tudi za doživljanje lokalne kulture, hrane in tradicije. Vsak sejem ponuja unikatno praznično izkušnjo, zato so postali priljubljena destinacija za turiste z vsega sveta.
Preberite še: