Potovanje, pisano na kožo

17. 7. 2011
Deli
Razmislite, kakšno podnebje vam najbolj ustreza, in naj vaša koža odloči, kam jo boste mahnili. (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Ste se odločili, kje boste preživeli letošnji dopust? Še vedno izbirate med poleti v zadnji sekundi? Razmislite, kakšno podnebje vam najbolj ustreza, in naj vaša koža odloči, kam jo boste mahnili.

Poleti si nas večina privošči vsaj dva tedna počitka. Najbolj se sprostijo seveda možgani, če pa niste adrenalinski odvisnik, ki ne zdrži na enem kraju več kot pol ure, seveda tudi telo. Veliko prepogosto pa pozabimo na kožo, ki jo na počitnicah precej mučimo s čezmernim iz­postavljanjem soncu, morju, vetru ali celo smogu velemest.

Glavno je, da se že doma dobro pripravite na podnebje, v kakršno se podajate.

Vlažno podnebje

  • Tajska
  • Indija v času monsunov
  • Tropski gozdovi Južne Amerike

Težava: Največja preglavica, ki nam jo povzroči vlažno podnebje, je, da se vlaga navadno pojavlja skupaj z veliko vročino, zato takšne razmer precej težko prenašamo. Koža sicer zelo uživa, saj so pore široko odprte, tako da lahko diha ”s polnimi pljuči” in sočasno izloča škodljive snovi iz telesa. Težava pa je v tem, da jo hočemo na vsak način prekrivati z moralnim ovojem – oblačili, s čimer oviramo njeno dihanje. Še tako intenzivno prhanje in brisanje z brisačo vam ne bo pomagalo, da bi se znebili neprijetnega občutka prepotenosti.

Kako jo rešujemo: Poleg tega, da se oblečete v lahke naravne materiale, lahko proti potenju storite bore malo. Priporočamo, da se ne nalivate s sladkimi pijačami in da ne jeste pretežke hrane, ki vas bo še dodatno nabila s tokrat odvečno energijo. Najbolje bo, če se boste zgledovali po prehrambnih navadah domačinov.

Pomembno je, da skrbite za osebno higieno, kar pomeni redno prhanje, deodoriranje in umivanje las. Če se vas drži kak kilogramček preveč in se vam v pregibih sklepov koža hitro odrgne, jo preventivno posujte s pudrom in to ponovite večkrat na dan. Lasje bodo navadno tako dajali videz vlažne pričeske, za kar ne boste potrebovali dodatnih balzamov ali voskov – za vse to bo poskrbela narava. Le redno si morate umivati lase in masirati lasišče.

Suho podnebje

  • Afrika
  • Avstralija
  • Puščave Bližnjega vzhoda

Težava: Suho vročino veliko laže prenašamo kot vlažno, zato je tudi nevarnost dehidracije veliko večja. Suho in vroče podnebje navadno spremlja tudi veter, in če se gibljete po puščavi, tak veter navadno nosi tudi pesek. Vse to kožo izsušuje, zato bodite pozorni, da boste čez dan poleg redne uporabe močnih vlažilnih krem popili dovolj tekočine. Poleg tega lahko pesek tudi mehansko poškoduje povrhnjico, če ta ni dovolj prožna in vlažna.

Kako jo rešujemo: Glavna rešitev je seveda tekočina. Tudi tukaj se zgledujte po domačinih, ki navadno ne segajo po ledenih sladkih pijačah (navadno jih prodajajo turistom), temveč pijejo tople zeliščne čaje. Skoraj nujno je, da krema vsebuje ustrezno visok zaščitni UV-faktor, saj se s soncem ni šaliti, zlasti ne, če potujete po puščavi – s peskom je namreč enako kot s snegom: sončni žarki se od njega odbijajo in vas zato še toliko hitreje opečejo. In ne pozabite zaščititi tudi drugih delov telesa, ki vam kukajo izpod oblačil, in pomislite na lase: če jih ne boste negovali z balzami in geli, bodo čez nekaj dni šumeli kot slama.

Velemestni smog

  • Vse milijonske metropole, predvsem tiste v vlažnem ali zelo vročem podnebju: Ciudad de Mexico, New Delhi in Hongkong

Težava: Čeprav imajo milijonska mesta svoj čar in so navadno zaradi velikosti in s tem raznovrstnosti ljudi, ki v njih živijo, še toliko zanimivejša, pa so navadno zato tudi toliko bolj umazana. Poleg vseh mogočih kemikalij, ki se jih nadihamo, v zraku lebdi ogromno mikroskopsko majhnih trdnih delcev uma­zanije, ki nam med potepanjem po mestnih ulicah sedajo na kožo in obleko. Večinoma so to ogljikove in dušikove spojine s primesmi žvepla in prašnimi delci. Če vso to packarijo lepo pomešamo z vodno paro v vlažnem podnebju in močnim soncem, se nam čudovito zapeče na kožo.

Kako jo rešujemo: Preden zapustite hotelsko sobo, se obilno namažite z vlažilno kremo z zaščitnim UV-faktorjem. Čez dan priporočamo, da si obraz in roke večkrat umijete s tekočo vodo, obrišete s (svojo) suho brisačo ali s papirnato in znova nanesete kremo. Krema bo preprečevala, da bi se škodljive snovi na debelo prilepile na vašo kožo. Ko se zvečer vrnete v hotel, je najbolje, da se oprhate s toplo vodo in umijete obraz s posebnim milom za obraz. Ko se koža malce posuši, jo namažite s hranljivo kremo.

Ne bo tudi odveč, če si boste enkrat na teden obraz in telo zdrgnili z milom z grobimi delci (piling) in tako odstranili umazanijo, ki se ji je kljub vsemu uspelo prebiti do kože, in odmrlo kožno povrhnjico. In ne pozabite na nosno sluznico: večkrat na dan s papir­natim robčkom očistite tudi obe nosnici, zvečer pa nos umijte s toplo vodo.

Daniel Družeta

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"