Aromaterapija

9. 9. 2007
Deli
Aromaterapija

Vonji eteričnih olj, ki jih pridobivajo iz korenin, cvetov, listov, trav, semen ali lesa, delujejo neposredno na živčevje in s tem tudi na človekove občutke. Dišavna olja lahko vzbujajo občutek sreče, nas navdajajo z energijo, lahko pa tudi sproščajo, vzbujajo spolno slo ali povečajo zmožnost koncentracije.

Z vsem tem hkrati vplivajo na našo lepoto in izžarevanje. Če esence nanesemo na kožo, učinkujejo proti gubam (jasmin), kožo zgladijo (vrtnica) in izboljšajo njeno strukturo (perunika).

Katera dišava je najboljša?

Odgovor je povsem preprost. Najboljša je tista dišava, ki jo imamo radi, ki v nas zbudi prijetne občutke ter nas spominja na lepe stvari v življenju. Kakšno dišavo izberemo, je torej odvisno od nas samih.

Dišavne kopeli

Aromatično (dišavno) kopel so poznali že od nekdaj. Zanjo potrebujemo največ deset kaplic svojega priljubljenega eteričnega olja. Da to ne bi plavalo na vodi kot oljni madež, ga zmešamo s tremi žlicami smetane ali s polovico skodelice mleka ter z dvema oz. tremi žlicami medu. Emulzijo zlijemo v vodo za kopanje, kjer bo dišeči balzam lahko razvil svoje blagodejne učinke.

Dišave za vsak dan

Dišave lahko uporabljamo na več načinov. Lahko jih razpršimo po prostorih, pustimo izhlapevati v lučki, prižgemo dišečo svečo ali kadilno paličico, lahko pa pripravimo dišavno mešanico iz posušenih rožnih listov. V dišečo lučko vedno najprej vlijemo vodo, šele nato dodamo olje, ker bi sicer olje zgorelo. Uporabimo največ osem kapljic olja.

Vir: Pittrof, Niemann, Regeln: Za dobro počutje Najboljše zamisli in recepti za sproščeno razpoloženje, MK 2004

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord