Solsticijski koncert

19. 12. 2009
Deli
Solsticijski koncert

Ko je sončne svetlobe najmanj in najdaljša noč napoveduje pričetek zime, se za trenutek umirite in dopustite, da moč pozitivne sončne energije skozi glasbo zažari v vas samih.

V Agniyoga centru se boste v ponedeljek, 21. decembra, ob 20. uri lahko prepustili polnosti in subtilnosti zvokov hanga. Ob zimskem solsticiju bo na to posebno glasbilo igral glasbenik in terapevt Boris Magdalenc, ki smo mu zastavili nekaj kratkih vprašanj. Vstop na koncert je prost. Zaželjeni so prostovoljni prispevki.

Kakšno glasbilo je pravzaprav hang?

Hang je glasbilo, ki so ga izumili in ga kot edini na svetu izdelujejo v podjetju PANart v Bernu. Felix Rohner in Sabina Scharer sta "kriva" za to odkritje. Več desetletij sta izdelovala jeklene karibske bobne Steel pans, leta 2000 pa sta po dolgotrajnem raziskovanju materialov, glasbenih izročil in glasbil iz vsega sveta, ustvarila prvi prototip hanga.

Sledila so leta nadaljnega raziskovanja in dve generaciji hanga, preden je leta 2008 luč sveta ugledal prvi integral hang (tega igram tud jaz), ki je po svojem polnem zvoku bil že zelo blizu njuni viziji. Material, iz katerega je izdelan hang, je skrivnost. Gre za mešanica različnih kovin, glasbilo pa deluje po principu Helmholtzove resonance.

Znano je, da se človek različno odziva na posamezne vrste zvoka. Kakšni so učinki hanga na človeško telo in duha?

Učinki hanga so ponavadi blagodejni, saj ima zelo nežen in pomirjujoč zvok. Seveda pa ni nujno, da na vsakega človeka deluje enako. Ljudje smo si različni tudi po nezavednih vsebinah, ki jih nosimo v sebi. Določeni zvok se lahko tako pri nekom dotakne tudi kakšne boleče vsebine, ob kateri ni najbolj prijetno.

Je primeren za zvočne terapije?

Odvisno, kaj pač pojmujete pod zvočno terapijo. Zame je največji uspeh, kadar moje igranje nekaj premakne v človeku, mu morda pomaga ozavestiti kakšen vzorec delovanja, razmišljanja. Navsezadnje pa je velik uspeh tudi, če pomaga pri sprostitvi in vzbudi veselje do življenja. Kot ulični glasbenik lahko iz lastnih izkušenj povem, da se ljudi zvok hanga precej dotakne. Jih presune. Redko koga pusti čisto ravnodušnega.

Kje ste se vi srečali s tem glasbilom, kako ste potem prišli do njega?

Mislim, da mi ga je prvič omenil prijatelj iz Srbije pred nekaj leti. Od takrat sem ga večkrat sanjal. Neizogibno je bilo, da sem se spustil v proces nakupa, ki pa zna bit kar dolg. Napisal sem pismo na PANart v Švico in nekaj mesecev čakal na odgovor. Potem je bilo treba čakati še eno leto, da sem prišel na vrsto. Ker hanga ne izdelujejo industrijsko, temveč ročno, je čakalna vrsta dolga.

Imate v mislih izdajo zgoščenke?

Ja, ampak zaenkrat še predvsem v mislih.